Ukrayna heyeti, TBMM'yi ziyaret etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Haziran 2021, 13:35
Ömer Cihad Kaya
07 Haziran 2021, 13:35

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyeleri, resmi ziyaretle bugün Ankara’ya geldi. Mariya Mezentseva başkanlığındaki heyet, Ankara’daki temaslarına Anıtkabir’den başladı. Ardından, AKPM Türkiye heyeti ile bir araya gelen Ukraynalı parlamenterler, Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) ziyaret etti.

AKPM Ukrayna heyeti, resmi ziyaret kapsamında geldikleri Ankara’daki temaslarına devam ediyor. Bugün gerçekleşen ziyaret Anıtkabir’den başlamıştı. Ardından Ukrayna heyeti TBMM’yi ziyaret ederek, AKPM Türk Grubu üyeleri ile bir araya geldi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ve Ukrayna Milletvekili, AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva bire bir görüştü. Hemen ardından başlayan heyetler arası görüşmede, Türkiye ve Ukrayna heyetinin ortak atacağı adımlar müzakere edildi.

“TÜRKİYE-UKRAYNA İLİŞKİLERİNİN DOĞRU YÖNDE İLERLEDİĞİNE İNANIYORUM”

AKPM Türkiye Heyet Başkanı Ahmet Yıldız, görüşmeye ilişkin, “Buradaki işbirliğinin artmasından ve medyaya yansıyan haberlerden Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin doğru yönde ilerlediğine inanıyorum. Ancak bu durum sorunlar karşısında daha fazla işbirliği yapmamızı gerektiriyor. Türk delegasyonunun üyeleri bu konuda her zaman heveslidir ve bugün bu buluşma bir tartışma fırsatıdır. Bu kapasitede ağırladığımız ilk delegasyon sizsiniz. Umarım bu ziyaretleri Ankara ve diğer büyükşehirlerde de olmak üzere artırırız.” değerlendirmesini yaptı.

“KIRIM PLATFORMUNA VERMİŞ OLDUĞUNUZ DESTEĞİ TAKDİR EDİYORUZ”


Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva ise görüşmede şu ifadeleri kullandı:

“Bu ziyaret için oldukça yoğun hazırlıklar yapıldı. Elbette birçok kişi Strazburg oturumu iki hafta sonra başlayacaksa neden Türkiye’ye bir ziyaret planlandığını düşünecek. Bizim için bu iş birliği ve bireysel toplantılar çok önemli. Ayrıca Ukrayna’da kaydedilecek olan 24 Ağustos Bağımsızlık Günü nedeniyle bu buluşmaların tarihi bir ziyaret olduğunu da hatırlatmak isterim. Ve elbette ki tarihi Kırım Yarımadası, insan hakları söz konusu. Bu nedenle, Kırım Platformu’na somut ve kamuoyu desteğinizi çok takdir ediyoruz.

Türk heyetinin ilk imzaladığı AKPM heyeti üyelerine yönelik bildiriye katıldığınız için teşekkür ederiz. Elbette şimdi katılan birkaç ülke daha var. Asla desteklemeyeceğini düşündüğümüz İtalyan üyeler bile katıldı. Ana üye ülkeler haricinde coğrafyayı daha da genişlettik. Tabii ki günümüzde sadece AB entegrasyonu ve Ukrayna’nın NATO ortaklığı vizyon ve isteklerinde değil, havacılık gibi bölgesel konularda da yeni gelişmeler görüyoruz. Siber güvenlik sorunları bunlardan biri. Havacılık ve savunma alanındaki teknoloji uzmanlarınız bizim için çok önemli. Bir NATO ülkesi olarak, bizi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim.”

AKPM UKRAYNA HEYETİ, TBMM’Yİ GEZDİ

Ardından AKPM Ukrayna ve Türkiye heyeti üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisini gezdi. TBMM Genel Kurulu ve meclis binasını ziyaret eden Ukrayna heyeti üyeleri, 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na çelenk bıraktı ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde bombalanan yerleri gezdi.

“UKRAYNA’NIN KIRIM PLATFORMU GİRİŞİMİNİ DESTEKLİYORUZ”

AKPM Türkiye Heyet Başkanı Ahmet Yıldız, Kırım Platformuna ilişkin QHA’ya özel yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Biz Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Bu noktada, Ukrayna’nın Kırım Platformu girişimini destekliyoruz. Biz barışçıl olan her girişimi destekliyoruz. Bizim için, hem Ukrayna’nın toprak bütünlüğü bakımından, hem de Kırım’ın asli halkı olan Tatar Türk soydaşlarımıza destek vermek bakımından, bu platformu destekliyoruz. ”

Ukrayna’nın NATO üyeliği gayesine ilişkin Türkiye’nin rolüne ilişkin soruya da, “Ben NATO üyeliği konusunda Bosna’da büyükelçilik yaptım. Bu biraz karmaşık bir süreç. Aynen AB’de olduğu gibi bazı kriterler var. İç ve dış kriterler söz konusu. Bunların yerine getirilmesi gerekiyor. Eğer Ukrayna halkı istiyorsa NATO’ya üye olabilmelidir. Biz de tabii, bunu destekliyoruz. Biz orada bir ülkeyiz, konsensüs lazım. Biz üye olmak isteyen her ülkenin, üyeliğinden yanayız.” değerlendirmesini yaptı.

Ahmet Yıldız, AKPM’de bazı ülkelere yönelik çifte standart faaliyetlerine ilişkin, “AKPM, 47 ülkeden, farklı ideolojik arka plana ve farklı gündemlere sahip üyelerden oluşan çok çeşitli bir organizasyon. Ben bu konseyde yeniyim. Evet, bazen çifte standartlar, bazen gerçekten farklı fikirler, bazen de yasal değil ancak ideolojik gerçeklere dayanan kasıtlı eylemler olabiliyor. Ama bence örgütün asıl alanı insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasidir, bundan sapmamalıyız. Uluslararası anlaşmazlıkların AKPM’nin gündemine hakim olmaması gerektiğini hatırlatırım. Elbette saldırganlık, işgal, bu tür konular gündemi meşgul edecekler. Ancak ikili anlaşmazlıklar gündemi domine etmemeli. Türkiye olarak biz de çifte standarttan şikayet ediyoruz ama bu bir gerçek. Bunu Meclis içerisinde aşmalıyız.” ifadelerini kullandı.