Ukrayna heyeti, TBMM Başkanı ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 19:44
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 19:44

Ankara’da resmi ziyarette bulunan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyetinin temasları devam ediyor. Ukraynalı milletvekilleri, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

AKPM Ukrayna heyeti üyeleri, iki gün sürecek resmi ziyaret kapsamında Ankara’da bulunuyor. Ukrayna milletvekilleri, ziyaretin ikinci gününde TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi. Görüşmede, AKPM de dahil olmak üzere iki ülkenin parlamentolar arası iş birliğini geliştirme yolları ele alındı ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek ortak etkinliklere dair bir yol haritası belirlendi.

UKRAYNA AKPM HEYETİ, TBMM BAŞKANI ŞENTOP İLE GÖRÜŞTÜ

Mezentseva ve heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Şentop, iki ülke arasındaki istişarelerin, Türkiye ile Ukrayna arasındaki işbirliğine yeni bir boyut kazandıracağını söyledi.

İki ülke arasındaki iş birliği ruhunun, bölgede barış, istikrar ve refahın tesisi bakımından da sağlam bir temel teşkil ettiğini vurgulayan Şentop, “İki yakın dost olan sayın cumhurbaşkanlarımız, ilişkilerimize her alanda ivme kazandırılması hususunda müşterek iradeye sahiptir.” ifadesini kullandı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: STRATEJİK ORTAKLIĞIMIZIN ÖNEMLİ BİR BOYUTUNU, PARLAMENTOLARIMIZ ARASINDAKİ İLİŞKİLER OLUŞTURMAKTADIR

Kovid-19 salgınına rağmen iki ülke arasındaki temasların hız kesmediğine dikkati çeken Şentop, “Stratejik ortaklığımızın önemli bir boyutunu parlamentolarımız arasındaki ilişkiler oluşturmaktadır. Değerli dostum ve mevkidaşım Ukrayna Meclis Başkanı Sayın Dmıtro Razumkov’un davetine icabetle mart ayı başında ülkenize gerçekleştirmeyi planladığım ziyaretimi, ülkemizde meydana gelen ve neticesinde maalesef şehitler verdiğimiz elim bir helikopter kazası nedeniyle bir gece öncesinde ertelemek durumunda kalmıştık. Ertelediğimiz bu ziyareti en yakın zamanda gerçekleştirmeyi arzu ediyorum. Bu vesileyle, Meclis Başkanınız Sayın Razumkov’a en iyi dileklerimi ve selamlarımı iletmenizi diliyorum. Meclislerimiz arasında 2013 yılında imzalanan ve ilişkilerimizin altyapısını oluşturan bir İşbirliği Protokolü mevcuttur. Bu protokole milletvekillerimizin karşılıklı katkılarıyla işlerlik kazandırılması önemlidir. Meclis başkanları olarak farklı vesilelerle bir araya geliyor ve istişarelerde bulunuyoruz. Ancak, dostluk gruplarımız ve ilgili komisyonlarımız arasındaki temasların artırılmasında da fayda mülahaza ediyorum. Bilhassa, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) başta olmak üzere üyesi bulunduğumuz parlamenter asamblelerde tesis ettiğimiz yakın ilişkiler ve delegasyonlarımız arasındaki yoğun diyalog memnuniyet vericidir.” şeklinde konuştu.

“KIRIM MESELESİ SOYDAŞLARIMIZ BOYUTUYLA DA EHEMİYET TAŞIMAKTADIR”

Türkiye’nin, Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü her zaman desteklediklerine dikkat çeken Şentop şöyle konuştu:

“Ukrayna’nın yakın dostu ve stratejik ortağı olarak, toprak bütünlüğü güvence altına alınmış modern ve müreffeh bir Ukrayna vizyonunu daima destekledik. Bugün de bu yöndeki gayretlerinde Ukrayna makamlarının ve Ukrayna halkının yanındayız. Türkiye olarak, Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğimizi başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası platformlarda ifade etmeye devam ediyoruz. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde görev yapan Türk delegasyonu üyesi milletvekillerimizin bu konuda verdikleri imzaları ve ilkesel duruşumuzu tevsik eden girişimlerini sizler de takip ediyorsunuz. Bildiğiniz gibi Kırım meselesi bizler için soydaşlarımız boyutuyla da ehemmiyet taşımaktadır. Bu çerçevede, Kırım Tatarları’nın yerli halk statüsünün kabulüyle Kırım Tatar Meclis’nin statüsü konusundaki mevzuat çalışmalarına da önem atfettiğimizi vurgulamak isterim. Bu çalışmaların parlamentoya sunulduğunda gereken desteği bularak kanunlaşması Kırım Tatarları’nın temel beklentisidir. Sizlerin de gayretiyle atılacak bu adımlar, Kırım Platformu gibi girişimlerinize uluslararası desteği de şüphesiz artıracaktır.”

TBMM Başkanı Şentop, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın Kırım Tatarlarını sahiplenici açıklamalarından her zaman memnuniyet duyduklarını söyledi. Kıyiv’de bir cami ve külliye inşaatı üzerinde çalıştıklarını anlatan Şentop, her iki projenin de süratle tamamlanmasını ümit ettiklerini aktardı. Şentop, 1915 olayları hakkında Ukrayna Parlamentosuna sunulan iki tasarının geri çekilmesinden duyduğu memnuniyeti de ifade ederek, “Ukrayna Meclisinin art niyetli girişimlere mahal vermediğini ve bu konuyu her zaman sağduyulu bir yaklaşımla değerlendirdiğini biliyor ve bu anlayışın devamını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Mariya Mezentseva ise TBMM’de bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, “Parlamento Başkanımız Razumkov da size selamlarını iletti, sizinle yüz yüze görüşmek istediğini belirtti.” diye konuştu. Mezentseva, 1923’ten beri faaliyet gösteren en büyük demokrasilerden biri olan Türkiye’nin parlamento başkanı olmanın kolay olmadığını dile getirerek, “Meclisiniz hakkında şunları söyleyebilirim: İnanılmaz derecede dayanıklısınız, demokratiksiniz. Burada ortaya çıkan hür fikirleri destekleyerek ilerliyorsunuz.” ifadesini kullandı.

AKPM ve Ukrayna-Türkiye dostluk grubu kapsamındaki ilişkilerin şimdiden çok verimli sonuçlar vermeye başladığını kaydeden Mezentseva, “Özellikle AKPM çerçevesinde Kırım Platformu geliştirmesiyle ilgili imzalanan belgeyi ilk imzalayanlar arasında Türk vekiller vardır. Türk delegasyonu destekleriyle Kırım Tatarlarının haklarının ihlalleriyle ilgili belgeyi geri değerlendirmeye ekleyebildik. Kırım Tatar halkının yerli halk olarak tanınması yasa tasarısı sunuldu.” dedi.

Mezentseva, Türkiye ile Ukrayna arasında eğitim ve kültürel faaliyetleri güçlendirmek istediklerini de sözlerine ekledi.