Ukrayna heyeti BMGK'da: Rusya'nın pasaport kararı yasa dışıdır

Güncel
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 13:32
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 13:32

Ukrayna’nın talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kremlin’in işgal ettiği Ukrayna topraklarındaki vatandaşlara yasa dışı bir şekilde Rus pasaportu verilmesine ilişkin bir oturum gerçekleştirdi.

RUSYA, SSCB’NİN İZİNDEN GİDİYOR

BMGK’da söz alan Ukrayna heyeti, Rusya’nın işgal ettiği bölgelerdeki insanlara vatandaşlık vermesi kararını kınayan Güvenlik Konseyi üyelerine teşekkür ederek sözlerine başladı. Heyet deklarasyonunda, Rusya’nın bu tür faaliyetlerle Birleşmiş Milletlerden kovulan SSCB’nin izinden gittiği mesajı verildi.

Ukrayna heyeti, Rus tarzı manipülasyon,yalan ve deformasyonların son örneği olarak tanımladığı kararın yok hükmünde ve yasa dışı olması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna’nın mevcut Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun, “Rusya Federasyonunun bağımsız bir devletin iç işlerine, Ukrayna’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve birliğinin acımasız bir ihlali olan bu karar, aynı zamanda Rusya’nın Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yükümlülükleri konusunda tam bir geri adım”mesajlarını hatırlatan heyet, Rusya’nın bu kararı açıkca uluslarararası hukukun ihlali olduğunu belirtti. 

Heyet, bu olayın aynen Güney Osetya’da olduğu gibi Rus tarafının kışkırtıcı ve dezanformasyon üreten bir politikayla hareket ettiğini vurgulayarak, çatışmaların üzerinden on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen Gürcistan’ın toprak bütünlüğü halen sağlanamadığını hatırlattı.

Ukrayna heyeti, işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayanlara Rus pasaportu verilmesinin, Ukrayna topraklarında askeri varlığını sürdüren Kremlin’in meşruiyetini kolaylaştıracağını vurguladı.

“RUSYA’NIN VATANDAŞLIK KARARI YÜKÜMLÜ OLDUĞU MİNSK ANLAŞMASINI BALTALIYOR”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda söz alan Ukrayna heyeti, “Rusya Devlet Başkanı’nın yasa dışı kararnamesi Minsk Anlaşmalarının mantığını tamamen baltalıyor ve aslında uygulamalarını zorlaştırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm bu adımların hem uluslararası anlaşmaların açık bir ihlali hem de Ukrayna’nın istikrarsızlaşması ve parçalanması için Kremlin tarafından kurgulandığını belirten Ukrayna heyeti, saldırgan devlet Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar ve uluslararası baskının artması gerektiğini belirtti.UKRAYNA: BİZ, RUSYA’NIN MÜDAHALE VE İSTİLA İÇİN İNSANİ BAHANELERİ NASIL KULLANDIĞINI İYİ BİLİYORUZ

Ukrayna heyeti konu hakkındaki deklarasyonunda,
“Rusya’nın amacı oldukça açık; Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak ve bu seçim sonrası dönemde (yükümlü olduğu) Minsk Anlaşmaları’nı ihlal etmek.
Bütün bunlar, uluslararası toplumun sürekli Minsk sürecini baltalayan tek taraflı adımlardan uzak durması yönünde yapılan çağrı ve taleplere doğrudan karşı çıkmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Heyetin konuşması şöyle devam etti:

“Ukrayna vatandaşlarına yasa dışı ‘pasaport’ verilmesi, Kremlin’in Ukrayna topraklarını Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki işgalini tanıdığı anlamına geliyor. Biz Rusya’nın komşuları olarak, Rusya’nın başka ülkelerin iç işlerine müdahale ve istila için insani bahaneleri ne kadar ustaca kullandığını çok iyi biliyoruz. Bunu, Finlilerden, Polonyalılardan veya Gürcülerden değil, kendi tecrübelerimizden öğrendik.

Sovyet egemenliği altındayken, Moskova zorla Rusyalaştırmaya başvurdu ve Rus yerleşimcileri Rus olmayan bölgelere taşıdı. Şimdi, etnik Rusları ve tüm Rusca konuşanları koruma bahanesiyle Moskova, iç işlerimize karışarak ve bölgeleri işgal ve ilhak ederek, hâkimiyetini geri kazanmaya çalışıyor.

Ayrıca,’ insancıl eylem’ olarak Kremlin tarafından lanse edilen pasaport dağıtımının, Ukrayna Parlamentosu tarafından vurgulandığı gibi daha fazla saldırganlık ve ilhak etmenin bir önceliği olduğunu da biliyoruz.

Dünkü Rusya Cumhurbaşkanı kararnamesi yasa dışıdır. İki taraflı ve çok taraflı anlaşmalara ve belgelere göre Rusya’nın yükümlülük ve taahhütlerinin açık bir ihlalidir.

Ukrayna, (daha önce de) Rusya’dan yukarıda belirtilen cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve 18 Şubat 2017 tarihli ve 74 sayılı Donetsk ve Lugansk bölgelerinde bulunan belgelerde ve plakaların tanınmasıyla ilgili kararnameyi derhal iptal etme çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni kötü senaryoları önlemeye, Rus makamlarının yıkıcı ve yasadışı eylemlerini kararlı bir şekilde kınamaya ve (Moskova’yı) BM Şartı’na saygı duymaya çağırıyoruz.”