Ukrayna heyeti, Almanya'da Kırım'ın işgalden kurtarılması konusunu görüşecek

01 Haziran 2020, 17:30

Ukrayna, Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşecek toplantıda, Kırım’ın Rusya tarafından işgalden kurtarılması konusunu görüşecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna heyeti, 2 Haziran 2020 tarihinde Almanya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Açıklamada, “Ziyaret sırasında taraflar ikili işbirliğinin önemli yönlerini, Ukrayna’nın doğusunda güvenlik politikası ve insani durumu, Aralık ayında devlet ve hükumet başkanları düzeyinde yapılan Normandiya Dörtlüsü Zirvesi’nde varılan anlaşmaların uygulanmasını, Kırım’ın işgalden kurtarılması ile ilgili girişimleri, Kovid-19 pandemisinin sonuçlarının üstesinden gelme çabalarının koordinasyonunu müzakere edecekler.” ifadelerine yer verildi.

HEYETTE YER ALAN İSİMLER, KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASI OLAYINI MÜZAKERE EDECEKLER

Heyette; Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve diğer yetkililer yer alacak.

Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Şansölye Angela Merkel’in Dış Politika Danışmanı Jan Hecker, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile görüşmeler yapılması planlanıyor.

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.

Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Dmıtro Kuleba
Kırım'ın işgali
Rus işgali
Bunlara da bakın: