Ukrayna Güvenlik Servisinden vatandaşlara, Rusya'ya seyahat uyarısı

11 Haziran 2020, 16:17

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rusya istihbarat servislerinin Ukraynalıları işbirliğine zorlama girişimlerine devam ettiğini bildirdi.

SBU’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Ukrayna Güvenlik Servisi karşı istihbaratı, vatandaşlarımızın Rus özel servisleri tarafından işbirliğine zorlanma girişimlerini kaydetmeye devam ediyor. Özellikle askerler, stratejik askeri şirketlerin çalışanları ile güvenlik ve savunma alanındaki devlet sırlarına erişimi olan vatandaşlar Rusların ilgisini çekiyor. Genellikle bu ‘teklifler’ (iş birliği teklifi) dezmece davalar, şantaj ve para gaspı ile birleşiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bu ikna yöntemlerinin, düşman istihbarat görevlileri tarafından, askeri ve sivil havacılık ekipmanlarının tedariki ve onarımı alanında Kıyiv’de faaliyet gösteren şirketlerden birinin yöneticisine uygulandığı kaydedildi.

UKRAYNA İLE RUSYA ARASINDA İSTİHBARAT SAVAŞLARI

Rusya Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin, iş gezisinden döndüğü sırada Volgograd’daki uluslararası havaalanında gözaltına aldığı Ukrayna vatandaşını, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine yasa dışı bir şekilde askeri teçhizat tedarik etmek, ulusal faşist hareketi desteklemek ve Rusya’nın savunma yeteneğini baltalamakla suçladığı belirtildi. Yapılan açıklamada, Ukrayna vatandaşına, Rus gizli servislerinin kurguladığı suçlamayla cezalandırılmaktan kaçınması için gizli iş birliği teklif edildiği, kendisinden Ukrayna ordusuna askeri malzeme tedariki hakkında bilgi toplayıp Rus istihbaratına aktarmasının istendiği kaydedildi.

UKRAYNA İSTİHBARATINDAN RUSYA’YA SEYAHAT UYARISI

Bir süre sonra söz konusu Ukrayna vatandaşının e-posta adresine, avcı uçakları parçaları kaçakçılığı nedeniyle Rusya’da hakkında arama kararı çıkarıldığını bildiren mektup geldiği belirtildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi, vatandaşları Rusya, Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgesine seyahat yapmaktan kaçınmaya çağırdı ve vatana ihanet suçunun 15 yıla kadar hapis cezasını öngördüğünü hatırlattı.

FSB
Rusya
SBU
Ukrayna
Bunlara da bakın: