Ukrayna, göçmen akımını durdurmak için Litvanya'ya dikenli tel yardımı yapacak

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2021, 22:11
Anife Bilal
28 Temmuz 2021, 22:11

Son aylarda Belarus üzerinden ülkeye kaçak girmeye çalışan göçmenlerle başı dertte olan Litvanya, Ukrayna’ya yardım çağrısında bulundu. Bu yardım çağrısına kayıtsız kalmayan Ukrayna’nın, Litvanya’ya insani yardım olarak dikenli tel tedarik edeceği duyuruldu.

Litvanya, son zamanlarda Belarus’tan ülkeye kaçak girmeye çalışan göçmen akımını durdurmak amacıyla sınırlarını güçlendirme kararı aldı. Ukrayna, yardım amacıyla Litvanya’ya dikenli tel göndermeye hazırlanıyor. İlgili karar tasarısı, bugün Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, “Bakanlar Kurulu, bugün Litvanya’ya insani yardım gönderilmesine dair karar tasarısını kabul etti. Daha önce dikenli telin insani yardım olarak gönderildiğini hatırlamıyorum. Ancak güncel sorunlar bu tür dost yardımı gerektiriyor.” ifadeleri kullandı.

“BELARUS, LİTVANYA’DAN İNTİKAM ALMAK İÇİN GÖÇMEN AKIMINI PROVOKE EDİYOR”

Kuleba’ya göre, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesindeki yönetimine karşı sergilediği sert tutumdan dolayı Litvanya’dan intikam almak için Belarus üzerinden Avrupa Birliği ülkesi olan Litvanya’ya kaçak girmeye çalışan göçmen akımını provoke ediyor. 1 Ocak-27 Temmuz 2021 tarihleri arasında Belarus’tan Litvanya’ya kaçak bir şekilde girmeye çalışan göçmenlerin sayısının 35 kat arttığını belirten Dışişleri Bakanı Kuleba, “Bu bağlamda, sınırı güçlendirmek isteyen fakat teknik ekipman eksikliği çeken Litvanya, Ukrayna’dan dikenli tel şeklinde insani yardım sağlanmasını istedi.” diye bildirdi.