Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rusya, Donetsk ve Lugansk’ta tam kontrol sağlamaya çalışıyor

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 22:17
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 22:17

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ta tam kontrol sağlamak için çatışmaları sürdürdüğünü açıkladı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Oleksiy Gromov, “Durumu değiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz, ağır silahlar yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Savaşın seyrinin değişmesiyle birlikte Rus güçleri Ukrayna’nın doğu bölgesindeki saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, işgalci Rusya’nın başlattığı savaşın güncel haline ilişkin açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya asıl amacını Donetsk ve Lugansk bölgelerinin tamamında tam kontrol sağlamaya yöneltti.

UKRAYNA ORDUSU SAVAŞIN 4’ÜNCÜ AYINDA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDİYOR

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Oleksiy Gromov (Aleksiy Gromov) da Lugansk bölgesindeki çatışmalara dikkat çekerek, “Ancak durumu değiştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Zafer elde etmek için mümkün olan her şeyi yaptıklarını vurgulayan Gromov, “Ortak ülkelerin modern silahlar sağlaması zaferimizi hızlandıracaktır” açıklamasında bulundu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.