Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Kıyiv ve Çernigiv’de 28 yerleşim birimi, Rus işgalinden kurtarıldı

Güncel
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:09
qha muhabir
01 Nisan 2022, 17:09

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, başkent Kıyiv ve Çernigiv’deki 28 yerleşim biriminin Rus işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ordusu, özellikle Kıyiv ve Çernigiv şehirlerindeki bazı yerleşim birimlerinde kontrolü sağladı. Rus ordusu, işgal ettiği 13 yerleşim biriminden geri çekildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’nın başkenti Kıyiv ve Çernigiv’de 28 yerleşim yerini işgalci Rus ordusundan kurtardığını bildirdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bununla birlikte, işgalci Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki 13 yerleşim biriminden geri çekildiğini duyurdu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna ordusunun Mariupol şehrinin kontrolünü tam ele geçirmeye odaklandığı da kaydetti.

UKRAYNA BUÇA’DA RUS İŞGALİ SONA ERDİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yer alan ve işgalci Rus güçleri ile Ukrayna ordusu arasında yoğun çatışmalara neden olan Buça bölgesi, Rus işgalinden kurtarıldı. Ukrayna ordusu şehir merkezini kontrol altına aldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.