Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy: Son 4 günde Rusya, Ukrayna’ya 130'dan fazla füze attı

Haberler
Anife Bilal
28 Haziran 2022, 21:20
Anife Bilal
28 Haziran 2022, 21:20

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Valeriy Zalujnıy, Amerikan ve İngiliz mevkidaşları ile görüşme yaparak Ukrayna’daki güncel durum hakkında bilgi verdi. Zalujnıy son 4 günde Rusya’nın, Ukrayna’ya 130’dan fazla füze attığını bildirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı, Amiral Sir Tony Radakin ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşme sırasında Zalujnıy mevkidaşlarına Ukrayna’daki durum hakkında bilgi verdi. Rusya’nın, Ukrayna karşı düzenlediği yoğun füze saldırılarına dikkat çeken Zalujnıy, “4 gün, farklı yerlerde konuşlandırılan silahlardan 53 seyir füzesi atıldı, 3 gün önce 26 füze, 2 gün önce yaklaşık 40 ve son bir günde 12 füze atıldı.” diye bildirdi.

RUSYA BİR GÜNDE 270 TOP SALDIRISI DÜZENLEDİ

En yoğun çatışmaların şu anda Lugansk ve Harkiv bölgelerinin kuzeyinde gerçekleştiğini belirten Zalujnıy, “Bu bölgede düşman sadece son bir günde 45 bin mermi kullanarak 270 top saldırısı, 2 füze saldırısı ve 32 hava saldırısı düzenledi. Durum çok ciddi ama kontrolümüz altında.” dedi.

“DÜŞMAN UKRAYNA’DA DURDURULMALI YOKSA DURMAYACAK”

Ukrayna topraklarında İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmeyen büyüklükte çatışmaların yaşandığını belirten Zalujnıy, “Düşman burada ve şimdi yok edilmelidir, aksi takdirde durmayacaktır. Bunu yapabiliriz. Halkımız canları pahasına kendi devletini ve evlatlarını korumaya hazır ama bizim daha çok silaha ve mühimmata ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.