Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanından, Ukrayna-Türkiye Dostluk Köprüsü Projesi için teşekkür

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 15:28
Mehmet Berk Yaltırık
07 Haziran 2019, 15:28

Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Jdanov, Ukrayna-Türkiye Dostluk Köprüsü Projesi çerçevesinde Türk yetkililere teşekkürlerini iletti.

Gençlik ve Spor Bakanı İgor Jdanov, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı  (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkür mektupları gönderdi.

DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

21-25 Mayıs 2019 tarihlerinde “Yurtdışındaki Türkler ve İlgili Topluluklar Cumhurbaşkanlığı’nın desteğiyle” Ukrayna ile Türkiye Arasındaki Dostluk Köprüleri “gençlik projesi yürütüldüğü vurgulanan mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla ilgili önemli bir dönüm noktası olduğundan Çanakkale’nin projenin ana mekanı olarak seçildiği belirtildi.

Mektuplarda, “Bu fırsatı değerlendirmek için, “Ukrayna ile Türkiye arasındaki dostluk köprüsü” projesine destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum ve bu inisiyatifle daha verimli iş birliğini sürdürmeyi umuyorum. Bu projenin devam etmesi devletlerimiz arasında güçlü ilişkilerin kurulmasına ve Türkiye’nin geçmişi ve geleceği ile ilgili bilgilerin yayılmasına katkıda bulunacaktır.” ifadelerine yer verildi.

YTB Başkanı Eren’e gönderilen mektupta ise ayrıca, “Proje çerçevesinde gençler, Kırım Tatarlarının sınır dışı edilmesinin ve soykırımının 75. yıl dönümüne adanmış Ankara kentindeki önemli devlet etkinliklerine katıldılar. Ayrıca, o korkunç olayların görgü tanığı olan 83 yaşındaki Vait Muhtarov’un bir hikayesini de dinlediler.” bilgisi de yer aldı.

KIRIM TATAR VE UKRAİN GENÇLERDEN ANLAMLI ÇANAKKALE ZİYARETİ

21 Mayıs-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ukrayna-Türkiye Dostluk Köprüsü projesi kapsamında, Kırım Tatar ve Ukrain gençler Çanakkale’yi ziyaret etmişlerdi.

Kırım Türklerinin milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da desteklediği proje kapsamında, gençler Türkiye’nin çeşitli illerini gezerek Çanakkale’yi ziyaret etti. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının sponsorluğunda gerçekleştirilen gezi, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı Gayana Yüksel’in organizatörlüğünde gerçekleştirildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen projeyle, Ukrayna Gençlik Sivil toplum kuruluşları liderleri Türkiye’yi ve tarihini öğrenme imkanı buldular.

Ukrayna ve Türkiye arasında kültürlerin kaynaştığı etkinlik, Yurt Dışı Türkler Başkanlığının Kırım Tatarlarının sürgün edilmesinin 75. yıl dönümünü anma törenleri çerçevesinde düzenlendi.