Ukrayna Gazeteciler Birliğinden oğlunu kaybeden siyasi tutsak Süleymanov’a destek

29 Temmuz 2020, 19:55

Ukrayna Gazeteciler Birliği, 24 Temmuz’da kaybolan ve ardından cansız bedenine ulaşılan üç yaşındaki Musa Süleymanov’un babası Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’a destek çağrısı yaptı.

Ukrayna Gazeteciler Birliği Başkanı Sergey Tomilenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Meslektaşımız, siyasi tutsak ve Kırım Tatar yurttaş gazeteci Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın ölümü dolayısıyla hepimiz çok üzgünüz. Tutukevinde konulan ve oğluyla vedalaşamayan Ruslan ve tüm yakınları için bu çok zor bir sınavdır.” ifadelerini kullandı. Tomilenko, Rus işgali altındaki Kırım’da yurttaş gazetecilere yönelik baskıların yas dışı olduğunun bir kere daha altını çizdi.

İlgili haber: Zelenskiy, Putin’den siyasi tutsak Süleymanov’un serbest bırakılmasını istedi

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILMIŞTI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. İşgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

musa süleymanov
Ruslan Süleymanov
siyasi tutsaklar
Ukrayna Gazeteciler Birliği
Bunlara da bakın: