Ukrayna First Lady'si Olena Zelenska, ABD'den silah talep etti

Güvenlik
Filiz
21 Temmuz 2022, 11:35
Filiz
21 Temmuz 2022, 11:35

Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, ABD ziyareti çerçevesinde Kongre üyelerine hitap ederek, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya silah talebinde bulundu. Zelenska, “Sizden silah istiyorum. Bu silahlar başka birinin toprağına saldırı için değil, bizim toprağımızı korumamız ve hayatta kalmamız için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı geniş çaplı işgal girişimi 147’nci gününde devam ediyor. Avrupa ülkeleri ve pek çok dünya ülkesi Ukrayna’ya destek sağlıyor. Bu bağlamda Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin daveti üzerine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongre üyelerine hitap etti. Zelenska, “Sizlere bugün burada First Lady olarak değil, bir anne bir kız çocuğu olarak hitap etmek istiyorum” dedi.

Zelenska, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının fotoğraflarını sergileyerek, “Genellikle başkan eşleri, eğitim, insan hakları, eşitlik erişilebilirlik gibi barışçıl konulardan bahseder. Belki siz de benden bu konulardan konuşmamı bekliyorsunuz. Ancak ülkeme yönelik sebepsiz işgalci bir terör savaşı varken ben nasıl bu konulardan konuşabilirim? Rusya ülkemizi mahvediyor” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’ya askeri, ekonomi alanında en çok destek veren ABD’ye teşekkür eden Zelenska, “Sizin bize desteğiniz çok güçlü. Rusya öldürürken, Amerika hayat kurtarıyor” ifadelerini kullandı.

FİRST LADY ZELENSKA ABD’DEN UKRAYNA’YA SİLAH TALEP ETTİ

Ukrayna’daki savaşın devam ettiğine dikkat çeken Zelenska, “Sizden asla yapmak istemeyeceğim bir şeyi istiyorum. Sizden silah istiyorum. Bu silahlar başka birinin toprağına saldırı için değil, bizim toprağımızı korumamız ve hayatta kalmamız için kullanılacak. Hava savunma sistemleri istiyorum ki füzeler kimseyi öldürmesin, bebek arabasındaki çocuklar ölmesin” ifadelerini kullandı.

Zelenska ABD’deki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ben Eylül’de oğlumun okula gidip gidemeyeceğini bilmiyorum. Akademik yılın başında kızımın üniversiteye başlayıp başlayamayacağını bilmiyorum. Ukraynalı öğretmenler neye hazırlanmalı? Sınıflarda çalışmaya mı yoksa sığınıklarda bombalardan korunmaya mı? Bunların yanıtı bende yok. Ancak hava savunma sistemlerimiz olursa elimizde bir yanıt da olur.”

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.