Ukrayna Enstitüsü, Türkiye'ye açılıyor

Haberler
E. K.
13 Ekim 2020, 17:22
E. K.
13 Ekim 2020, 17:22

Ukrayna kültürünü dünyada temsil etmek amacıyla faaliyet gösteren Ukrayna Enstitüsünün gelecek yıldan itibaren Türkiye’de çalışmalara başlayacağı bildirildi.

Ukrayna Enstitüsü Genel Müdürü Volodımır Şeyko (Volodymyr Sheiko), sosyal medya hesabından Türkiye’de Ukrayna Enstitüsünün açılacağını kaydetti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Şeyko, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile birlikte 13-15 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceklerini duyurdu.

TÜRKİYE’DE ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK

Ukrayna Enstitüsü Genel Müdürü Volodımır Şeyko, “Türkiye, Ukrayna Enstitüsünün önümüzdeki yıl faaliyete geçeceği üç ‘yeni’ ülkeden biri. Bugün, meslektaşlarım Tetyana Filevska ve Alim Aliyev’le beraber, İstanbul ve Ankara’daki önemli kültür, eğitim ve bilim kurumlarıyla ortak kültürel diplomasi projelerini planlamak üzere (Ukrayna Dışişleri) Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’ın Türkiye ziyaretine katılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

https://www.facebook.com/photo?fbid=10223898572560365&set=a.3094237683068

UKRAYNA ENSTİTÜSÜ

Ukrayna Enstitüsü, Ukrayna’nın uluslararası ve yerel öznelliğini kültürel diplomasinin olanaklarıyla güçlendirmek, Ukrayna kültürünü dünyada temsil etmek ve yurt dışında Ukrayna’nın olumlu imajını oluşturmak amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla 2017 yılında kuruldu. Ukrayna Enstitüsü, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı faaliyet yürütüyor.
Ukrayna Enstitüsü, sinema, müzik, görsel sanatlar, edebiyat, sahne sanatları, akademik projeler ve programlar, imaj projeleri ve programları, kültürel diplomasinin geliştirilmesi ve araştırma alanlarında çalışmalarda bulunuyor.