Ukrayna egemenliğini reddeden milletvekili protesto edildi

22 Temmuz 2020, 16:26

Rus yanlısı Hayat için Muhalif Platformu Partisinden Ukrayna milletvekili Oleg Voloşın, Ukrayna egemenliği ile ilgili yaptığı küstah açıklamalarından sonra zelyonka (halk arasında zelyonka olarak anılan ve antiseptik amaçlı kullanılan yeşil renkli sıvı) saldırısına uğradı.

PARLAMENTODA KÜSTAH AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU

Ukrayna Parlamentosunda (Verhovna Rada), 17 Temmuz 2020 tarihinde işgal altındaki Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) Rusya anayasasında yapılan değişiklik için düzenlenen sözde referandumu kınayan ve bu yönde uluslararası topluma çağrı yapan yasa tasarısının incelendiği sırada, Voloşın yaptığı açıklamada Ukrayna’da egemenliğinin olmadığını ileri sürdü. Küstah açıklamadan sonra Avrupa Dayanışması, Golos (Ses), Halkın Hizmetkarı Partilerinden bir dizi Ukrayna milletvekili, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Dmıtro Razumkov’u Voloşın’ın açıklaması yüzünden kolluk kuvvetlerine başvurmaya davet etti.

YAKALANAN EYLEMCİYE YUMRUK ATTI

Voloşın’ın söz konusu açıklamasını protesto eden eylemciler, dün 21 Temmuz’da Ukrayna Parlamentosu binası önünde protesto düzenleyerek, milletvekilinin yüzüne zelenka döktü. Polis milletvekiline saldıran eylemciyi yakaladıktan Voloşın eylemciye yaklaşarak onun yüzüne yumruk attı.


saldırı
Ukrayna