Ukrayna, Donetsk'te sözde mahkemenin “idam cezası” kararına tepki gösterdi

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 12:00
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 12:00

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk’teki sözde mahkemenin esir alınan üç yabancı asker hakkında aldığı “idam cezasını” değerlendirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko söz konusu açıklamasında, “Bu tür aleni yargılamalar, propagandanın çıkarlarını hukuk ve ahlaktan üstün tutuyor” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Kremlin kontrolündeki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi’nin aldığı “idam kararını” yorumladı. Nikolenko, Ukrayna ordusu tarafında savaşan tüm yabancı askerlerin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askeri sayıldığını, yasal savaşçı statüsüne sahip oldukları ve esir alınmaları durumunda savaş esirlerinin haklarından yararlandıklarını belirtti.

Uluslararası hukuka göre savaş esirlerine karşı işkence, baskı ve insanlık dışı muamelesinin yasaklandığını belirten Sözcü, “İşgal altındaki Ukrayna topraklarında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerlerinin sözde mahkemede yargılanması hükümsüzdür. Bu tür aleni yargılamalar, propagandanın çıkarlarını hukuk ve ahlaktan üstün tutuyor ve savaş esirleri iade etme sürecini baltalıyor. Ukrayna hükumeti, Ukrayna’nın tüm savunucularını serbest bırakılmasını sağlamak için her türlü çabayı göstermeye devam edecektir.” dedi.

SÖZDE MAHKEMEDEN 3 YABANCI ASKERE İDAM CEZASI

Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından kurulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, Ukrayna tarafında savaşan üç yabancı askeri idam cezasına çarptırdı.  Sözde mahkeme, İngiliz vatandaşı olan Aiden Aslin ve Shaun Pinner ile Fas vatandaşı Saadoun Brahim’i “paralı askerlik yapmak ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini devirmeyi ve iktidarı ele geçirmeyi amaçlayan eylemlerde bulunmaktan” suçlu buldu.