Ukrayna: Donetsk bölgesinde sivillerin tahliyesi her gün gerçekleşiyor

Güncel
Manas
02 Haziran 2022, 23:28
Manas
02 Haziran 2022, 23:28

İşgalci Rus birliklerinin Ukrayna’ya sürekli düzenlediği saldırılar nedeniyle çeşitli bölgelerden siviller tahliye ediliyor. Donetsk bölgesinden sivil nüfusun tahliyesinin, bölgenin hemen hemen her bölgesinden günlük olarak gerçekleştiği bildirildi.

Rusya’nın saldırısı altındaki Donetsk bölgesindeki sivillerin tahliyesinin her bölgeden günlük olarak gerçekleştiği açıklandı.

Ukrayna Donetsk Bölgesel Askeri Yönetimi Başkanı Pavlo Kırılenko 2 Mayıs 2022 tarihinde verdiği brifingde, işgalci Rus ordusunun karadan ve havadan saldırılarına devam ettiğine dikkat çekerek, “Tahliyeler her gün gerçekleşiyor. Vatandaşlarımız kaldığı yerlerden ayrılmak istemiyor. Ancak can güvenliği için mecbur tahliye ediyoruz. Bu durumda hemen hemen her bölgeden, hatta cephedeki şehirlerden tahliyemize devam ediyoruz.” dedi.

В Донецкой области осталось около 20-23% местных жителей, остальные –  уехали: Кириленко

“PAVLO KIRILENKO: VATANDAŞLARIMIZIN TAHLİYESİ ÇATIŞMANIN YAŞANDIĞI RİSKLİ BÖLGELERDE GERÇEKLEŞİYIOR”

Ukrayna Donetsk Bölgesel Askeri Yönetimi Başkanı Pavlo Kırılenko, sivillerin tahliyesi ile ilgili, “Tahliyeler her gün gerçekleşiyor. Vatandaşlarımız kaldığı yerlerden ayrılmak istemiyor. Ancak can güvenliği için mecbur tahliye ediyoruz. Bu durumda hemen hemen her bölgeden, hatta cephedeki şehirlerden tahliyemize devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın tahliyesi çatışmaların yaşandığı riskli bölgelerde gerçekleşiyor. Örneğin, şu anda 3 bin 500 vatandaşımız Avdika kentinden ayrılıyor. Donetsk bölgesindeki sivillerin sayısını en aza indirmek için mümkün olduğunca aktif olarak çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

На Донетчине эвакуация гражданских происходит ежедневно

Ayrıca Donetsk Bölgesel Askeri Yönetimi Başkanı Kırılenko, işgalci Rusya’nın tam kapsamlı işgalinden bu yana bölgede kalıcı olarak ikamet eden 1.670.000 kişiden şu anda yaklaşık 340 bin’in bölgede ancak kaldığını sözlerine ekledi.