Ukrayna Dışişleri: BM kararı, Rusya'ya yönelik artan hukuki baskının yeni bir unsuru

Haberler
E. K.
08 Aralık 2020, 12:15
E. K.
08 Aralık 2020, 12:15

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Kırım’ın askerileştirilmesi sorunu ile ilgili kabul edilen kararın, Rusya üzerinde artan hukuki baskının unsurlarından biri olduğunu kaydetti. Ayrıca kararda, Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen silahları Kırım topraklarına taşıdığı belirtilerek, bu tür faaliyetlerin derhal durdurulması gerektiği vurgulandı.

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da sergilediği askeri saldırganlığa ilişkin 7 Aralık 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” isimli karar tasarısı kabul edildi. Kararın kabul edilmesine ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, kararın üç yıldır üst üste kabul edildiğini ifade ederek, “Bu yılki karar, Rusya’ya yönelik artan hukuki baskının yeni bir unsurudur.” dedi.

“KIRIM’IN İŞGALİ ULUSLARARASI TOPLUMUN İLGİ ODAĞINDA KALMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Kuleba, “Kararın kabulü, Kırım’ın işgalci bir güç olarak Rusya Federasyonu tarafından askerileştirilmesinin, Kırım’ın büyük bir askeri üsse dönüştürülmesini bölgedeki güvenlik ve istikrara doğrudan bir tehdit olarak gören uluslararası toplumun ilgi odağında kalmaya devam ettiğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Kuleba kararda, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin kınandığı ve bu işgalin uluslararası güvenlik için bir tehdit oluşturduğunun belirtildiği, işgalin yasa dışı olup uluslararası hukukun ihlali olduğunun teyit edildiği ve işgal edilen bölgelerin derhal Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmesi gerektiğinin kaydedildiğini vurguladı. Ayrıca kararda, Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen silahları Kırım topraklarına taşıdığı da belirtilirken, Rusya’ya bu tür faaliyetleri derhal durdurma çağrısı bulunuyor.

KIRIM PLATFORMU ÇERÇEVESİNDE DAHİL OLACAK

Bu yılki kararın bir dizi temel unsur içermesinin çok önemli olduğuna işaret eden Kuleba şu ifadeleri kullandı:

“Karar, uluslararası toplumu, Kırım Platformu çerçevesinde de dahil olmak üzere, Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik çabaları birleştirmeye çağırıyor.

Kararda ayrıca öncelikle Rus işgalinin güvenlik mimarisine ve silah kontrolüne zarar verdiği belirtiliyor. İkincisi, Rus işgali uluslararası silah doğrulama ve kontrol rejimlerinin – Açık Semalar Antlaşması, Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması, 2011 Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi – istikrarını bozuyor. Üçüncüsü, Rusya’nın Kırım’daki nükleer silah depolama tesisleri üzerinde kontrol kurması, bölgesel istikrar için bir tehdit oluşturabilir.”

KIRIMLI GENÇLERİN ZORLA RUS ORDUSUNA ALINMASI DA KARARDA VAR

Kararın aynı zamanda Rusya’yı, Kırımlı çocukların gelecekte Rus silahlı kuvvetlerinde görev alması amacıyla onlara askeri eğitim vermeyi durdurmaya, Kırım’daki eğitimin askerileştirilmesine son vermeye çağırdığını belirten Kuleba, “Şu andan itibaren Ukrayna, hukuki cephaneliğinde, Kırım’ı işgalden kurtarma konusunu ilerletmek için ikna edici ek bir siyasi ve hukuki argümana sahip.” dedi.

BM GENEL KURULUNDAN KIRIM KARARI

Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’da sergilediği askeri saldırganlığa ilişkin dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar), Karadeniz ve Azak Denizi’nin Askerileştirilmesi Sorunu” ismini taşıyan karar tasarısı oylamaya sunuldu. BM üyesi ülkelerin 63’ü kararı onaylarken, 17’si karara karşı çıktı. BM Genel Kurulu bu sonuçla söz konusu kararı kabul etti. Öte yandan, genel kurulda temsilcisi bulunan 62 ülke ise karara çekimser kaldı.