Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Sırbistan'a "Kırım heyeti" notası

12 Aralık 2019, 11:14

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan milletvekillerinin, işgalci yönetimi temsil eden sözde Kırım heyeti ile bir araya gelmesini protesto etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım’ın işgalci yönetimi temsilcilerinin Belgrad’a 4-7 Aralık 2019 tarihinde düzenlediği ‘ziyaret’ sırasında Sırbistan Parlamentosu milletvekilleriyle bir araya gelmesi ve ‘Belgrad Diyaloğu: Rusya ile yapıcı ilişkiler ve Kırım halkının iradesinin tanınması’ konulu konferansın yapılması konusunda derin endişeler duyuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, bu olayı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü hakkındaki 27 Mart 2014 tarihli 68/262 numaralı BM Genel Kurulu kararını ihlal eden düşmanca bir eylem olarak değerlendirdiğini kaydetti.

SÖZDE KIRIM HEYETİNİN SIRBİSTAN ZİYARETİ!

Kırım’ı işgal eden Rusya, propaganda gereği sözde Kırım’ı temsil eden heyetlerin ziyaretleri aracılığıyla suçunu meşrulaştırma çabalarını sürdürüyor. Son olarak, yine sözde bir “Kırım heyeti”, 5-6 Aralık 2019 tarihleri arasında Sırbistan’a yasa dışı bir ziyaret gerçekleştirdi.


Kırım'ın işgali
Rus propagandası
Sırbistan
sözde heyet
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: