Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, KTMM Başkan Yardımcısı Celal'in ve diğer Kırım Tatarlarının alıkonulmasına tepki

Haberler
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 16:52
Anife Bilal
04 Eylül 2021, 16:52

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki işgalci yönetimi Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya devam ediyor. Son iki günde işgalci güçler, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarını alıkoydu. Alıkonulan Kırım Tatarlarından hala haber alınamıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalci güçlerin Kırım Tatarlarına yönelik yeni baskı dalgasını kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım’da 3-4 Eylül tarihlerinde 5 Kırım Tatarının evinde düzenlenen baskınları kınadı. Bakanlığın, bugün yayımladığı açıklamada, “Elimizde olan bilgilere göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri 3 Eylül’de Eldar Odamanov’u, 3 ile 4 Eylül’ü bağlayan gecede Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov ve Şevket Useinov’u alıkoydu. Bu sabah evinde düzenlenen aramadan sonra Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal alıkonuldu. KTMM liderlerine yönelik bu baskıları, 23 Ağustos’ta düzenlenen Kırım Platformu Açılış Zirvesine katılmanın cezası olarak, ayrıca Rusya Federasyonu’nun Kırım Tatarlarını korkutmaya ve yarımadanın dışına itmeye yönelik baskıların devamı olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İşgalci devlet Rusya’nın işgal altına aldığı Kırım’ın yerli nüfusuna karşı uyguladığı baskılara son vermesi gerektiğini vurgulanan açıklamada, “Rusya’dan alıkoyduğu 5 kişiyi ve yasa dışı olarak alıkoyduğu tüm Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmaya talep ediyoruz.” denildi.

Ayrıca, Bakanlık uluslararası toplumu, Kırım’da Rusya tarafından işlenen ağır insan hakları ihlallerine tepki göstermeye ve Rusya’ya uygulanan baskıları arttırmaya davet etti.

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da,  3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonuldu. Beş Kırım Tatarının alıkonulduğu yer hala bilinmiyor.