Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Kırımlı yurttaş gazeteciler için uluslararası topluma çağrı

17 Kasım 2020, 11:58

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, uluslararası toplumu, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalciler tarafından alıkonulan yurttaş gazetecilerin serbest bırakılması konusunda yardımcı olmaya çağırdı. Cappar, “Rus işgal yönetiminin baskıları ve tehditleri nedeniyle, bağımsız gazeteciler işgal altındaki Donbas ve Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar 16 Kasım 2020’de, Kanada ve Birleşik Krallık tarafından düzenlenen Medya Özgürlüğü Koalisyonu üye devletlerinin bakanlar düzeyindeki toplantısına katıldı.

Katılımcılara hitap eden Emine Ceppar, Ukrayna’nın geçici işgal altındaki topraklarında basın özgürlüğüyle ilgili durumun kritik olduğunu kaydederek, “Rus işgal yönetiminin baskıları ve tehditleri nedeniyle, bağımsız gazeteciler işgal altındaki Donbas ve Kırım’ı terk etmek zorunda kaldı.” dedi.

“RUSYA’YA BASKIYI ARTTIRIN”

Ceppar, “Kırım yarımadasındaki gerçek duruma ilişkin haber boşluğunu doldurmak için, bağımsız medyanın işlevleri, sıradan vatandaşlar tarafından yerine getirilmeye başlanırken onlara karşı da baskı başladı. Dokuz Kırım Tatar yurttaş gazeteci şu anda cezaevinde: Server Mustafayev, Timur İbragimov, Marlen Asanov, Seyran Saliyev, Remzi Bekirov, Ruslan Süleymanov, Osman Arifmetetov, Rustem Şeyhaliyev ve Amet Süleymanov. Onların serbest bırakılması için uluslararası toplumu Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Rus dezenformasyonuyla mücadelede yıllardır kazandığı tecrübeye de dikkat çeken Ceppar, uluslararası ortakları, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kıyiv’de Uluslararası Dezenformasyonla Mücadele Ofisinin merkezini açma girişimini desteklemeye davet etti.

Basın Özgürlüğü Koalisyonu, basın özgürlüğünün ve gazetecilerin güvenliğinin güçlendirilmesi için işbirliğini geliştirmek amacıyla 2019 yılında kurulan gayri resmi bir ülkeler birliğidir. Ukrayna, Koalisyona 2019 yılında katılımcı ülkelerin Londra’daki açılış toplantısı sırasında katıldı. Kasım 2020 itibarıyla koalisyonun 37 üyesi bulunmaktadır.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

Emine Ceppar
Rus baskısı
Yurttaş gazeteciler
Bunlara da bakın: