Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, Kırım'daki askeri geçit törenine kınama!

24 Haziran 2020, 23:09

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 24 Haziran 2020 tarihinde askeri geçit töreni düzenlenmesini protesto etti. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının basın servisinden yapılan açıklamada, “İşgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde düzenlenen sözde askeri geçitler sırasında Rusya Federasyonu tarafından askeri teçhizatın gösterisinin yapılmasını, Avrupa güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturan Rusya’nın Kırım’ı askerileştirme politikasının devamı olarak görüyoruz. İşgalci yetkililerin militarist amaçlarla bu eylemlere reşit olmayan çocukları dahil etmeleri çok alaycı.” denildi. 

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Ukrayna, işgal edilen yarımadada ve Donbas’ta askeri geçit törenlerinin yapılmasının, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kararı da dahil olmak üzere, Ukrayna’nın mevcut yasalarının ve uluslararası hukukun açık bir ihlali olarak vurguladı.

RUSYA SORUNLARI ÇÖZMEK İSTEMİYOR

Açıklamada Rusya’nın bilerek Ukrayna ile gerginliği daha da artırmaya devam ettiğini belirtilerek, “Bu provokasyon bir kez daha Rusya’nın kasıtlı olarak Ukrayna-Rusya ilişkilerindeki gerginliği artırdığını, Rusya Federasyonunun silahlı saldırganlığını ve Ukrayna topraklarını işgal etmesinden doğan sorunları çözmek istemediğini doğruladı.”  ifadelerine yer verildi.

 UKRAYNA TOPRAKLARINDAN GERİ ÇEKİLİN ÇAĞRISI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın yasa dışı faaliyetlerini durdurmasını ve tüm silahlı oluşumlarını, askeri teçhizatlarını ve paralı askerlerini Ukrayna topraklarından geri çekmesini talep etti. 

Daha önce, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 24 Haziran 2020 tarihinde İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ordusuna karşı kazanılan “zaferin”, 75. yılı nedeniyle tören gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

askeri geçit töreni
Kırım
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: