Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenleyen Fransa heyetine kınama

Haberler
Elvina Khalilova
01 Temmuz 2020, 18:41
Elvina Khalilova
01 Temmuz 2020, 18:41

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun Fransa milletvekillerinin işgal edilen Kırım’a gelmesini ve sözde heyetin Rusya’nın Anayasa değişikliği referandumuna katılmasını protesto etti. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İşgal edilen Kırım’da yasa dışı oylamanın yapılması ve yürütülmesi ile ilişkisi olan herkes, Ukrayna kanunlarına göre sorumluluk tutacak. Ukrayna uluslararası topluluğu, saldırgan ülkeye baskıyı artırmak ve işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar kentinde yasa dışı oylama gerçekleştiren kişilere karşı yaptırım uygulamak için çağrıda bulunuyoruz.” ifadelere yer verildi. 

UKRAYNA VE ULUSLARARASI TOPLULUK TARAFINDAN TANINMAYACAK

Bakanlık yaptığı açıklamada, işgal edilen Kırım’da yapılan oylamanın hem Ukrayna hem de uluslararası topluluk tarafından tanınmayacağını belirtti.

FRANSIZ “HEYETTEN” KIRIM’A YASA DIŞI ZİYARET

Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa’dan bir “heyetin” yarımadaya ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi. Gempel, 30 Haziran 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a gelecek olan heyetin, Yalta ile Akyar’daki (Simferopol) seçim sandıklarını ziyaret edeceğini belirtti.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A ZİYARETLER, UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.