Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, İtalya heyetinin yasa dışı Kırım ziyaretine kınama

04 Mart 2020, 21:54

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, İtalya’dan gelen bir heyetin Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti protesto etti.

Konuya ilişkin basına açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Katerına Zelenko, “Söz konusu ziyaret, Ukrayna yasalarının ve uluslararası hukuk kurallarının açık bir ihlalidir. Bu gibi eylemler, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ediyor. Sicilya heyeti tarafından düzenlenen Kırım ziyareti, Rus saldırganlığını ve yasa dışı faaliyetlerini desteklemeyi amaçlıyor. İtalya tarafından ortaklaşa kurulan Avrupa Birliğinin (AB) Kırım işgalini tanımama politikasına uymuyor.” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ “İŞGALİ TANIMIYOR” HATIRLATMASI

Zelenko, çarşamba günü AB Daimi Temsilciler Komitesinin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal eden kişilere karşı bireysel yaptırımları genişletme kararını ve Kırım’ın işgalini tanımadığını bir kez daha gösterdiğini hatırlattı. Ayrıca Zelenko, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin Roma’ya yaptığı son ziyareti sırasında İtalyan liderlerin, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne en üst düzeyde destek verdiklerini de vurguladı. 

İTALYA’DAN BİR “HEYET” İŞGAL EDİLEN KIRIM’A YASA DIŞI ZİYARET DÜZENLİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a İtalya’dan gelen bir heyetin yasa dışı ziyaret düzenlediği bildirildi.

Rus basında çıkan haberlere göre, Sicilya’daki birkaç belediyeyi temsil eden İtalya vatandaşlarından oluşan bir heyet, işgal edilen Kırım’a sözde çalışma ziyareti düzenliyor.

Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel konuya ilişkin gerçekleştirdiği açıklamada, “İtalya’dan heyet geldi. Sicilya’daki birkaç belediyenin temsilcileri… Bu onların ilk Kırım ziyareti. Tartışılacak konular arasında konut ve toplumsal hizmetler alanındaki işbirliği de var.” diye bildirdi.

Gempel, “heyetin” 6 kişiden oluştuğunu ve onların Akmescit (Simferopol) ve Kezlev (Yevpatoriya) kentlerinin sözde valilik temsilcileriyle buluşmayı planladığını belirtti.

Sözde heyetinin 6 Mart 2020 tarihine kadar işgal edilen Kırım’da bulunacağı ifade edildi.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

İtalya
Kırım
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: