Ukrayna Dışişleri Bakanlığından Budapeşte Mutabakatının 26. yıl dönümüne ilişkin açıklama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 17:08
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 17:08

Ukrayna’nın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na katılımıyla bağlantılı olarak güvenlik garantilerine dair Budapeşte Mutabakatının imzalanmasının 26. yıldönümü kaydediliyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Budapeşte Mutabakatının yıldönümü dolayısıyla küresel güvenlik sistemini zayıflatan Rusya’nın ihlallerinin uluslararası ülkelerce önüne geçilmesi için çağrı niteliğinde bir açıklama yayımladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, bugün Ukrayna’nın 5 Aralık 2020 itibarıyla Budapeşte Mutabakatı olarak da bilinen Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na katılımıyla bağlantılı olarak Güvenlik Garantileri Mutabakatının imzalanmasının 26. yıldönümünü kutladığını belirten bir açıklamayayımladı.

Ukrayna’nın, anlaşma belgesini Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu ile tamamladıktan sonra, Ukrayna devletinin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterme taahhütlerini beyan ettiğine değinilen açıklamada Fransa ve Çin’in benzer garantileri ayrı ayrı mektuplarla verdikleri kaydedildi.

Aynı zamanda Ukrayna’ya yönelik ilgili yükümlülükler yerine getirilmediği vurgulanan açıklamada yer alan ifadeler şu şöyle:

“RUSYA MUHTIRADAKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ İHLAL ETTİ”

“Garantör devletlerden biri olan Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın egemen topraklarının bir kısmını işgal ederek ve Donbas’taki silahlı çatışmayı çözerek Muhtıra kapsamındaki yükümlülüklerini ve uluslararası hukukun temel ilkelerini meydan okurcasına ihlal etti.

“RUSYA KIRIM’I GÜÇLÜ BİR ASKERİ ÜS HALİNE GETİRİYOR”

Bugün Rusya, geçici olarak işgal altındaki Kırım bölgesini aktif olarak askerileştiriyor ve onu güçlü bir askeri üs haline getiriyor.
Kırım’ın stratejik konumu göz önüne alındığında, Rusya’nın kendi topraklarındaki potansiyel nükleer silah konuşlandırması, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması rejimini tehdit ediyor, bir bütün olarak küresel güvenlik sistemini zayıflatıyor ve bu nedenle, uluslararası toplumdan yeterli bir yanıt verilmesini gerektiriyor.

“UKRAYNA, MUTABAKATI YASAL BİR DAYANAK OLARAK GÖRÜYOR”

Ukrayna, Budapeşte Mutabakatını, Ukrayna’nın ABD, İngiltere, Fransa ve Çin tarafından güvenliğini sağlamak için siyasi ve yasal bir dayanak olarak görmeye devam ediyor. Ukrayna, saldırgan devleti uluslararası hukuk rejimine dönmeye zorlamak için, özellikle Budapeşte Muhtırası hükümlerini uygulamak için dünya toplumunu Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya çağırıyor. Rusya, bu belge kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymalıdır.
Ukrayna, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini uluslararası kabul görmüş sınırları içinde tutarlı bir şekilde destekleyen ve bu desteği, Ukrayna’nın savunma yeteneklerini güçlendirmesine ve saldırgan devlete karşı yaptırımları kullanmasına yardımcı olacak pratik adımlarla pekiştiren Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Fransa’nın eylemlerini takdir ediyor.”