Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar Bayrağı göndere çekildi

Güncel
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 15:33
Anife Bilal
26 Haziran 2022, 15:33

Ukrayna Dışişleri Bakanlığında, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Bakanlık binası önünde düzenlenen törende Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Rus saldırıların devam etmesine rağmen bu tür kutlamaların yapılmasının çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bugün Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığında, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Evi Kültür Merkezi Müdürü, Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev katıldı.

Dışişleri Bakanlığı önünde Kırım Tatar bayrağının göndere çekildiğini bildiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Kırım’da Rus işgalciler tarafından yasa dışı bir şekilde hapsedilen Nariman Celal ve diğer siyasi tutsakların Kırım’ın Ukrayna olduğu konusundaki kararlı tutumlarından dolayı cesaretlerini selamlıyoruz.Siyasi tutsaklar konusunu Kırım Platformu dahil olmak üzere çeşitli uluslararası ve ulusal platformlarda her zaman gündeme getiriyoruz.” dedi.

“KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ’NÜN KUTLANMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Rusya’nın saldırılarına rağmen bu tür kutlamaların yapılmasının gerektiğini vurgulayarak, “Bu günü kutlamak önemli. Mücadele ediyoruz, Ukrayna Kırım için de mücadele ediyor. Dolayısıyla, savaş gölgesi altında olsa bile, Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlanması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA’NIN AMACI UKRAYNA ULUSUNU YOK ETMEK”

Törenden sonra açıklamalarda bulunan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar halkının sadece Ukrayna’da halk olarak korunabileceğini belirterek, “Aksi takdirde yok olacağız. Moskova da bunu istiyor. Amaçları Ukrayna devletini yok etmektir. Bu da Kırım Tatar halkı dahil Ukrayna ulusunun yok edilmesi demektir.” dedi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.