Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar bayrağı etkinliği yapıldı

26 Haziran 2020, 19:01

Kırım Tatar Bayrağı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar Bayrak günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Kırım Tatar Bayrağı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı binasının önünde göndere çekildi.

Bugün kaydedilen Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar bayrağını göndere çekme töreni düzenlendi. Törene Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna Dışişleri Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyeleri Eskender Bariyev, Gayana Yüksel ve Riza Şevkiyev katıldı.

“İKİ BAYRAK BİR ÜLKE”

Konu ile ilgili açıklama yapan Emine Ceppar, “Bu sembolik eylemle kendi önceliğimizi vurguladık; her gün ve hiç durmadan Kırım için mücadele. İki Bayrak bir ülke.” ifadeleri kullandı.

KIRIM’IN YAKIN ZAMANDA İŞGALDEN KURTARILMASI TEMENNİSİ

Törende konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarları, Kırım ve Ukrayna’nın, her parçanın birbiriyle bağlantılı bir çizgide olduğunu vurgulayarak, Kırım’ın yakın zamanda işgalden kurtarılması konusundaki temennilerini dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı ise Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle Kırım Tatar bayrağının, Ukrayna’nın yurt dışındaki tüm diplomatik temsilciliklerinde göndere çekildiğini belirtti.

İLGİLİ HABER: Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.

Kırım Tatar Bayrak Günü
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: