Ukrayna Dışişleri Bakanlığına yaptırımlardan sorumlu özel temsilci atandı

28 Mayıs 2020, 14:14

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Özel Yetkili Büyükelçi Oleksiy Makeyev’i yaptırım politikasından sorumlu özel temsilcisi olarak atadı.

Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, “Uluslararası yaptırımlar, uluslararası hukuku ve insan haklarını sistematik olarak ihlal eden devletleri, özel ve tüzel kişileri etkileyen önemli bir dış politika aracıdır.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİNDEN YAPTIRIMLARA İLİŞKİN DİKKAT ÇEKEN ATAMA

Makeyev’in, yaptırım politikası alanında bakanlığın faaliyetlerini ve Ukrayna’nın kilit uluslararası ortaklarıyla etkileşimi koordine edeceği belirtildi. Açıklamada, Makeyev’in atanmasının, “uluslararası hukuk ve insan haklarını ihlal ettiği sebebiyle saldırgan devlet Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için Ukrayna’nın kilit ülkeler ve uluslararası kurumlarla koordinasyonunu kolaylaştıracağı” ifade edildi.

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.

Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Dmıtro Kuleba
Oleksiy Makeyev
Rusya'ya yaptırımlar
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: