Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Yerli halkların haklarının korunması, Kırım Platformu'nun öncelikli konularından biri olacak

Haberler
E. K.
09 Ağustos 2021, 18:18
E. K.
09 Ağustos 2021, 18:18

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, yerli halklarının haklarının korunması konusunun, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulan Kırım Platformu’nun öncelikli konularından biri olacağını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, her yıl 9 Ağustos’ta kaydedilen Dünya Yerli Halklar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

UNESCO’nun verilerine gore, dünyada 476 milyondan fazla yerli halk temsilcisinin ikamet ettiği belirtilen açıklamada, yerli halkların, dünyadaki kültürel çeşitliliğini temsil ettiği ifade edildi.

Bu yıl Ukrayna’nın, yerli halkların haklarını koruma konusunda önemli bir adım attığı vurgulanan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın girişimiyle, parlamentonun “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasasını kabul ettiği anımsatıldı..

1 Temmuz 2021’de kabul edilen ve 23 Temmuz’da yürürlüğe giren yasanın, Ukrayna’nın, bu alandaki uluslararası yasal yükümlülüklerine bağlılığını sadece açıklamalarda değil, eylemlerle de gösterdiği kaydedilirken, “Ukrayna, etnik ve milli birlik, etnikler arası ilişkilerin uyumlaştırılması ve yerli halkların haklarının korunmasına yönelik kapsamlı bir devlet politikası uyguladığını kanıtlamıştır… Rusya Federasyonu’nun bu Ukrayna yasasına aşırı ve manipülatif tepkisi gösterge niteliğindedir ve Ukrayna’nın yerli Kırım Tatar halkının haklarını korumaya hazır olması, geçici işgal altındaki Kırım’ın güya Rusya Federasyonu’nun toprağı olduğu iddiasıyla ilgili Rus propagandasının anlatılarını yok ediyor. Ukrayna, özellikle geçici işgal altındaki Kırım’da kitlesel insan hakları ihlallerine karşı koymak için saldırgan devlet üzerindeki uluslararası baskıyı artırmak için çalışarak da dahil olmak üzere yerli halklarını korumaya hazır.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, yerli halklarının haklarının korunması konusunun, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulan Kırım Platformu’nun öncelikli konularından biri olacağı belirtildi.

KIRIM TATARLARINI UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI OLARAK TANIYAN KANUN 1 TEMMUZ 2021’DE KABUL EDİLDİ

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı, 1Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen olağanüstü oturumda onaylandı. Söz konusu yasa ile; Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Yasa için parlamentodaki 345 kişiden 325 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kırım Tatarlarına yerli halk statüsü veren kanuna parlamentodaki Rus yanlısı bir parti hariç tüm gruplar destek verdi. 22 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından imzalanan yasa 23 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’nın yerli halkları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi ve Ukrayna Parlamentosu tarafından tanınan uluslararası anlaşmaları çerçevesinde tanımlanan ayrıca Ukrayna Anayasası ve yasalarıyla öngörülen tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden kolektif ve bireysel olarak tam yararlanma hakkına sahip.

Söz konusu yasa aynı zamanda yerli halklarının enstitüleri gibi kurumların ve yerli halkların dil, din, örf ve adetlerini korumak adına başlatılan projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesini öngörüyor.

9 AĞUSTOS DÜNYA YERLİ HALKLAR GÜNÜ

Dünya Yerli Halklar Günü, Birleşmiş Milletler’in (BM) kararı üzerine 1995 yılından itibaren 9 Ağustos tarihinde kaydediliyor. 

İlk kez 9 Ağustos 1982 tarihinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yerli halkların haklarını korumaya yönelik komisyonu bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Bu gün, Ukrayna’da ilk kez 2016 tarihinde kutlanmıştı.

Günümüzde mühim bir kısmı ana vatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altında yaşayan, işgalcilerin sistematik baskı politikalarının hedefi olan Kırım Tatarları da yerli halklardan biri.