Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçisinden serbest bırakılan tahıl yüklü Rus gemisi hakkında bilgi aldı

Haberler
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 16:09
qha muhabir
07 Temmuz 2022, 16:09

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Karasu Limanı’nda alargaya alınan tahıl yüklü Rus gemisinin serbest bırakılması hakkında açıklama yaptı. Bu kapsamda, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Ukrayna’nın Berdyansk kentinden kaçırdığı öğrenilen tahıl yüklü gemi “Jibek Jol”, Türkiye’nin Karasu Limanı’na gelmişti. Rusya’nın kaçırdığı tahılların bulunduğu Kazak bayrağı taşıyan gemi, Türk yetkililer tarafından alargaya alındı. Ukrayna Dışişleri, Türkiye’nin 6 Temmuz 2022 akşamı geminin serbest bırakıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ukrayna yönetiminin ilgili makamlarının ivedi müdahalesi sayesinde çalıntı yük boşaltılamadı ve gemi alargaya alındı. Türk tarafına, gemi ve yüke el konulması için talepte bulunuldu. Türkiye tarafı, gemiyi 6 Temmuz akşamı serbest bıraktı. Ukrayna bu haberi derin bir hayal kırıklığı ile karşıladı. Türk tarafına bu durumun soruşturulması ve Ukrayna’nın ilgili makamlarının taleplerine kapsamlı bir cevap verilmesi ve gelecekte benzer vakaların önlenmesi için acil bir talepte bulunduk” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’NİN KIYİV BÜYÜKELÇİSİ, UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILARAK

Bu kapsamda söz konuyu olaya ilişkin olarak, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağırıldı. Görüşmede, kaçırılan tahıl yüklü geminin serbest bırakılması hususu ele alındı.

RUSYA UKRAYNA’DAN TAHIL KAÇIRIYOR!

İşgalci Rusya’nın Ukrayna Berdyansk’tan çaldıkları tahılı taşıyan Kazakistan’a ait Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisi, Türkiye’de gümrük görevlilerince 3 Temmuz 2022’de alargaya alındı. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasıl Bodnar, sürece ilişkin açıklamalarda bulunarak, ilk kez Ukrayna anakarasında savaş sırasında Rus işgali altına giren Berdyansk’tan doğrudan Türkiye’ye tahıl götürüldüğünü ifade etmişti. Daha önce Rus birliklerinin işgal altındaki Berdyansk’tan çaldığı tahılı Jibek Jolu (İpek Yolu) gemisiyle Türkiye’ye getirdiği 1 Temmuz 2022’de bildirilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının resmi temsilcisi, Deniz Ticaret Bölümü’nden alınan bilgilere atıfta bulunarak, 7 bin 146 ton taşıma kapasiteli İpek Yolu gemisinin Berdyansk’tan yaklaşık 4,5 bin ton ağırlığında tahıl aldığın aktarmıştı. “İpek Yolu” gemisi 2016 yılında inşa edildi ve bugün Rus bayrağı altında faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, geminin Petersburg limanına kayıtlı olduğu öğrenildi.