Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Kırım'da yaşayanları askeri hizmete zorlamasını kınadı

Haberler
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 11:28
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 11:28

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarını Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almasını kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 1 Ekim 2020 tarihinde yayımladığı yazılı açıklamada, işgalin başından bu yana yaklaşık 25 bin Kırımlının Rus ordusunda askeri hizmete zorlandığını belirterek, Kremlin’in bu ihlallere son vermesini ve işgalci devletin yükümlülüklerine uyması gerektiğini vurguladı.

KIRIM’DA YAŞAYANLAR RUS ORDUSUNDA ASKERLİK YAPMAYA ZORLANIYOR

Bakanlığın yaptığı açıklamada, Moskova yönetiminin; Kırım sakinlerini Rus ordusunda askeri hizmete zorlayarak, askerlik yapmayı reddeden insanları kovuşturarak ve yarımadada askeri propaganda faaliyetleri düzenleyerek uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini kaydetti.

İşgalin başından bu yana Rusya’nın Kırım’da 11 askere çağırma kampanyası düzenlediği belirtilen açıklamada, “Uluslararası toplumu, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında meydana gelen bu uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukukunun ihlallerine uygun şekilde yanıt vermeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

2015’TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.

121 DAVADA HÜKÜM VERİLDİ

Kırım İnsan Hakları Grubu’nun Eylül 2020’de yaptığı açıklamada, yarımadada 5 buçuk yıl içinde işgalcilerin ordusunda askerlik yapmak istemeyen 130 Kırımlı genç hakkında dava açıldığı bildirilirken, 121 davada hüküm verildiğini, 9 davanın ise görülmeye devam ettiği belirtmişti.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELİYOR

Bu hükümlerin, Kırımlıların işgalcilerin ordusunda hizmet etmeye zorlandığının kanıtı olduğunu belirten insan hakları savunucuları, her yeni askere çağırma döneminden sonra Rus ordusunda askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan dava sayısının arttığına dikkat çekiyor.