Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Rus nüfus cüzdanlarının dayatılması baskı unsurudur

16 Haziran 2020, 16:04

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinde ikamet edenlere Rus nüfus cüzdanlarının dayatılmasının, saldırgan ülke Rusya’nın, işgal şartlarında yaşamak zorunda olan Ukrayna vatandaşlarına karşı kullandığı baskı unsuru olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın, Kırım’ı işgali ve ilhak girişiminden sonra Ukrayna yasalarını ve uluslararası hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna’nın ‘Geçici İşgal Altındaki Topraklarda Vatandaşların Haklarının ve Özgürlüklerinin ve Yasal Rejimin Sağlanmasına İlişkin’ 15 Nisan 2014 tarihli yasa, geçici işgal altındaki topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarına zorunlu olarak Rusya Federasyonu vatandaşlığının verilmesinin, Ukrayna tarafından tanınmadığını ve Ukrayna vatandaşlığının kaybedilmesi için bir neden olmadığını açıkça belirtmektedir. 1907 tarihli Lahey Sözleşmesiyle onaylanan kara savaşının yasaları ve gelenekleri hakkındaki talimatnamenin 45. maddesi, işgal altındaki topraklardaki nüfusun işgalci devlete sadakat yemini ve dolayısıyla vatandaşlığın zorla değiştirilmesini zorunlu kılmayı yasaklamaktadır.”

“UKRAYNA VATANDAŞLARI SEÇME HAKKINDAN MAHRUM EDİLDİ”

Rus nüfus cüzdanlarının işgalci yönetimce dayatılmasının, Ukrayna vatandaşlarına karşı önceden planlanan ve alaycı bir şekilde uygulanan sistematik baskının bir unsuru olduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

“Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde yaşayan Ukrayna vatandaşları seçme hakkından mahrum edildi. Rus vatandaşlığından çıkma imkanları, yeterli sayıda ilgili merkezlerin bulundurulmaması ve başvurular için sürelerin çok kısa tutulması yoluyla oldukça sınırlandırılmıştı. Bunun yanı sıra, Kırım sakinleri Rus pasaportunu almayı reddettikleri halde, istihdam, sağlık güvencesi, sosyal ve emeklilik yardımları hakları yapay olarak kısıtlanıyordu. Rus pasaportunun bulunmaması ayrıca, zorla sınır dışı edilmelerine ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol şehrine girişlerinin yasaklanmasına neden olabiliyordu.”

Ayrıca, Ukrayna vatandaşlarının işgal altındaki Kırım’daki mülkiyetini kaybetmemek için Rus vatandaşlığını almak zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna vatandaşlarını geçici işgal altındaki Kırım’da toprak sahibi olma imkanından mahrum eden kararnameyi imzalamasının, Rus vatandaşlığını dayatmaya ve uluslararası hukukun ağır ihlaline yönelik bir diğer adım olduğu vurgulandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) kentinde işgal şartlarında yaşayan Ukrayna vatandaşlarının hak ve menfaatlerini koruyacağını kaydetti.

Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Rus vatandaşlığı
Rus zulmü
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: