Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altında bulunan Kırım'daki kayıp vakalarını hatırlattı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 18:25
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 18:25

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü dolayısıyla Rus işgali altındaki Kırım’da ve Ukrayna’nın doğusundaki kayıp kişilerin sayılarını ve yaşanan insan hakları ihlallerini hatırlatan bir açıklama paylaştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü dolayısıyla Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas ile Luhansk bölgelerinde kaybolan insanları hatırlatan bir paylaşımda bulunarak insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

Bakanlık, Facebook sayfasından yaptığı açıklama ile Dünya Kayıplar Günü’ne binaen, 8 yıldır Rus işgalindeki Kırım’daki kaçırılma ve zorla kaybetme vakalarının bilgilerini içeren bir infografik ile birlikte, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar’ın Kayıplar Günü’ne ilişkin mesajının bağlantısını paylaştı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi’nin çalışmalarına atıfla, geçici olarak işgal edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinde 67’si asker ve yedek olmak üzere 258 kişinin kayıp olduğu, Rus işgalinin başlangıcından bu yana Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) en az 44 kişinin zorla kaybolma mağduru olduğu ve bu insanların büyük çoğunluğunun Rus işgaline açıkça karşı çıkan Ukrayna yanlısı aktivistler olduğu hatırlatıldı. Paylaşımda, “Rusya’nın yaşam hakkı, özgürlük ve kişi güvenliğini garanti altına alan uluslararası hukuka uygun olarak işgalci bir güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI YARDIMCISI CEPPAR’IN 30 AĞUSTOS DÜNYA KAYIPLAR GÜNÜ MESAJI

Mesajında Dünya Kayıplar Günü vesilesi ile Rus işgali altındaki Kırım’da ve Ukrayna’daki kayıp vakalarına değinen Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra yarımadada 45 kişinin kaybolup 15 kişinin akıbetinin hala bilinmediğini hatırlatarak; Valeriy Vaşçuk,  İvan Bondarets, Vasıl Çernış, Timur Şaymardanov,  Seyran Zinedinov, İslyam Kapparov, Cevdet İslyamov, Eskender Apselyamov, Fedir Kostenko, Muhtar Arislanov, Arlen Terehov, Ruslan Ganiyev, Arsen Aliyev, Eskender İbrayimov ve Ervin İbragimov’un isimlerini andı.

Ceppar açıklamasında, “Rusya Federasyonu’ndan, uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku uyarınca, özellikle yaşam hakkı, özgürlük ve kişi güvenliğinin güvence altına alınmasıyla ilgili olarak, işgalci bir güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz. Ukrayna, Rusya’nın işgalci bir güç olarak ihlallerinin sürekli uluslararası ilgi odağında kalması için Kırım Platformu üyeleri de dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edecek.” ifadelerinde bulundu.