Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Putin'in yasa dışı Kırım ziyaretini kınadı

20 Temmuz 2020, 20:42

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının resmi sayfasından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Rus yetkililerin Ukrayna’dan izin almadan işgal altındaki Kırım’a düzenlediği ziyaretlerin kabul edilemez olduğunu vurgulanırken, “Ukrayna tarafı, Rusya Devlet Başkanı ve diğer Rus yetkililerin geçici Rus işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar’a (Sivastopol) düzenlediği ziyaretleri, devlet egemenliği ve toprak bütünlüğünün kaba bir ihlali ile genel olarak kabul edilen uluslararası normlarının ihmali olarak görüyor.” denildi.

“KIRIM’IN ASKERİLEŞTİRİLMESİNİ KINIYORUZ”

Ayrıca açıklamada, Rusya’nın Kırım’ı askerileştirmesini kınayarak bölgedeki güvenliği tehlikeye attığını vurgulanarak, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus tarafından derhal tüm uluslararası yasa dışı faaliyetleri durdurmaya ve onların yol açtığı sonuçları ortadan kaldırmaya talep ediyor.” ifadeleri kullanıldı. Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Putin bugün işgal edilen Kırım’a yasa dışı ziyaret ettiği bildirilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: