Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, Rus milletvekiline kınama!

05 Kasım 2019, 12:58

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Duması milletvekili Aleksey Juravlyov’un geçici olarak işgal altında bulunan Lugansk bölgesine düzenlediği yasa dışı ziyaretini kınadı.

Rusya Devlet Duması milletvekili Aleksey Juravlyov, 2 Kasım 2019 tarihinde Lugansk bölgesindeki Zolote-5 yerleşim yeri yakınlarında, sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti teröristlerinin güçlerinin konuşlandırıldığı yeri ziyaret etti. Rus basınında çıkan haberlerde, Juravlyov’un güya “Ukrayna tarafının Zolote-5 bölgesinde güçleri çekip çekmediğini” kontrol etmek amacıyla bölgeyi ziyaret ettiği ileri sürüldü.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI PROTESTO ETTİ

Olay sonrası Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu yasama organının temsilcisinin, geçici olarak işgal edilen Ukrayna toprağı olan Lugansk bölgesine, Ukrayna devlet sınırı geçiş düzenini ihlal ederek gerçekleştiği yasa dışı ziyareti protesto ediyoruz.” denildi. Açıklamada, söz konusu ziyareti ve Rus yetkililerinin daha önce Ukrayna’nın işgal edilen topraklarına düzenlediği yasa dışı ziyaretleri, Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak kabul edildiği ifade edildi. Bakanlık ayrıca 2018’de yürürlüğe giren yaptırımlar çerçevesinde Aleksey Juravlyov’a, Ukrayna’ya giriş yapması yasaklandığı hatırlattı.

ÇUBAROV UKRAYNALI SİYASETÇİLERİ JURAVLYOV ZİYARETİNİN HAFİFE ALMAMAYA DAVET ETTİ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukraynalı siyasetçilere seslenerek, Rusya Devlet Duması milletvekili Aleksey Juravlyov ziyaretini hafife almamaya davet etti.Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, Juravlyov’un 2014’te Rus askerlerle birlikte Kırım’a gelen ilk siyasetçilerden biri olduğunu hatırlatırken, “Rusya Devlet Duması milletvekili Aleksey Juravlyov’un, işgal edilen egemen Ukrayna toprağında yasa dışı ziyareti, Ukrayna siyasetçileri tarafından rahatsız edici küçük bir olay olarak algılanmamalı. Durum Şubat-Mart 2014’te yaşanan Kırım olaylarına çok benziyor. Rus askerlerle birlikte Kırım topraklarına Rus milletvekilleri de karga sürüsü gibi gelmişti, onların arasında Juravlyov de bulunuyordu.” diye belirtti.


Donbas
Rus milletvekili
Ukrayna
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: