Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan, Kırım’daki sözde seçimlere kınama

Güncel
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 17:50
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 17:50

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde yerel seçimleri kınayarak protesto etti. Bakanlık, uluslararası toplumu Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) yapılan sözde seçimleri tanımamaya ve Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmeye çağırdı. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın basın servisi tarafından 13 Eylül 2020’de yapılan açıklamada, “Kremlin’in bu tür eylemlerini, Rusya tarafından Ukrayna’nın devlet egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallerinin bir devamı olarak görüyoruz. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kenti Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarıdır. Bu bölgelerin yasal rejimi uluslararası insancıl hukuk normlarına göre belirleniyor. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde Rusya Federasyonu tarafından sözde seçimler düzenlenmesi gayri meşru, sonuçları da yasal değildir.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLARIN ARTIRILMASI ÇAĞRISI

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Rusya üzerinde siyasi ve diplomatik baskının artTırılması çağrısında bulundu.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Dışişleri Bakanlığı, 26 Şubat 2020’de Rus İşgaline Karşı Kırım Direniş Gününde Kırım işgalinin sona erdirilmesine ilişkin uluslararası zirve başlatacağını duyurdu.