Ukrayna Dışişleri'nden işgalcilerin toplam 31 yıl hapis cezası verdiği siyasi tutsaklara dair açıklama

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 14:14
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 14:14

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından, 8 Temmuz 2022’de Rus işgalcilerin düzmece suçlamalarla toplam 31 yıl hapis cezasına çarptırdığı Kırım Tatarlarına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasında işgalci Rusya’nın hukuksuz uygulamalarına tepki gösterilerek uluslararası topluma çağrıda bulunuldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yayımlanarak, 8 Temmuz 2022’de Rus işgalcilerin düzmece suçlamalarla toplam 31 yıl hapis cezasına çarptırdığı Kırımlı siyasi tutsaklar için tepki gösterildi. Bakanlığın internet sitesinden yayımlanan açıklamada işgalci Rusya’nın hukuksuz uygulamaları kınanarak, uluslararası topluma bir kere daha siyasi zulme son verilmesi için çağrı yapıldı.

Bakanlığın sitesinde yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

“RUSYA’NIN KIRIM TATARLARINI VE KİMLİKLERİNİ YOK ETMEYE YÖNELİK SALDIRGAN POLİTİKASININ BİR BAŞKA TEYİDİ”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 8 Temmuz 2022’de Rostov-on-Don kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi tarafından Kırım Tatar halkına (mensup) üç Ukrayna vatandaşının özgürlüğünden yoksun bırakılmasına ilişkin yasadışı kararların verilmesiyle ilgili protestosunu ibraz ediyor. Mahkeme, İsmet Ibragimov’un 13 yıl, Oleg Fedorov’un (13 yıl) Ernest Ibragimov’un 5 yıl hapis cezasına çarptırılması (hususunda) siyasi gerekçeli kararlar verdi. Bu mahkeme kararları, Rusya’nın Kırım Tatarlarını ve kimliklerini yok etmeye yönelik saldırgan politikasının bir başka teyididir.

İsmet Ibragimov, Temmuz 2020’de, Oleg Fedorov ve Ernest Ibragimov, Şubat 2021’de Rusya Federasyonu güvenlik güçleri tarafından Kırım Tatarlarının evlerinde yoğun aramalar yapıldıktan sonra geçici olarak işgal edilen Kırım topraklarında gözaltına alındı. Daha sonra, tutuklular yasadışı bir şekilde Rusya Federasyonu topraklarına nakledildi ve Rus tarafı tarafından temelsiz bir şekilde diğer şeylerin yanı sıra Hizb-ut Tahrir ‘terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla’ suçlandı.

Kırım’ın geçici işgali boyunca, çoğu Kırım Tatarı olan 90’dan fazla kişi Hizb-ut Tahrir’e katılmak suçlamasıyla tutuklandı. Rusya, mahkeme kararını iptal etmeli ve yasadışı olarak gözaltına alınan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmalı, Kırım Tatar halkının temsilcilerine karşı Rusya’nın terörle mücadele yasalarıyla baskı da dahil olmak üzere her türlü siyasi zulmü ve baskıyı durdurmalıdır. Uluslararası toplumu, Rusya Federasyonu’nun geçici olarak işgal ettiği topraklarda Ukrayna vatandaşlarına kovuşturma uygulamasını kınamaya, (işgalcilerin) üzerindeki siyasi, diplomatik ve yaptırım baskısını artırmaya ve Uluslararası Kırım Platformu çerçevesinde de dahil olmak üzere Rusya’nın işgal altında tuttuğu tüm Ukrayna topraklarında uluslararası insancıl hukuk ihlallerine son verilmesini talep etmeye çağırıyoruz.”

RUS MAHKEMESİ ÜÇ SİYASİ TUTSAĞI TOPLAM 31 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRDI

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde 8 Temmuz 2022’de, Rus işgalciler tarafından kurgulanan düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan siyasi tutsaklar; Ernest İbragimov, İsmet İbragimov ve Oleg Fedorov’un davaları görüldü. Duruşma sırasında Rus savcı, siyasi tutsaklar için talep ettiği cezaları açıkladı. Buna göre Ernest İbragimov 13 yıl, Oleg Fedorov 13 yıl ve İsmet İbragimov 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan, Kırım Tatar aktivisti Mümine Saliyeva, Rus Savcının kararına tepki göstererek kararın tamamen uydurma olduğunu kaydetti.

UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: BUGÜN İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA MÜSLÜMAN OLMAK, İBADETİNİ YERİNE GETİRMEK SUÇTUR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 8 Temmuz’da Rus işgalcilerin düzmece suçlamalarla toplam 31 yıl hapis cezasına çarptırdığı Kırım Tatarlarına ilişkin paylaşımda bulundu. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya sayfası üzerinden yapılan paylaşıma göre Büyükelçi Bodnar, “Kurban bayramı arifesinde Rus işgalciler Müslüman olan Ernest İbragimov, İsmet İbragimov ve Oleg Fedorov’u toplamda 31 yıl hapis cezasına çarptırdı. İşgalciler için kutsal diye bir şey yok. Bugün işgal altındaki Kırım’da Müslüman olmak, ibadetini yerine getirmek suçtur.” dedi.

KIRIM TATARLARINA TOPLU BASKIN

Rus işgali altındaki Kırım’da, 17 Şubat 2021 tarihinde işgalci güçler, Karasubazar (Belogorsk), Bahçesaray, Akmescit (Simferopol), Akyar (Sivastopol) ve İçki (Sovyetskoye) bölgesinde toplu baskınlar düzenledi. Alıkonulanlardan biri olan Abdulboriy Mahamadaminov aynı gün serbest bırakıldı. Öte yandan; Lenur Seydametov, Timur Yalkabov, Azamat Eyüpov, Yaşar Şihametov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov hakkında tutuklama kararı alındı. Rus mahkemesi, 22 Mart 2022 tarihinde Timur Yalkabov hakkında 17 yıl, Lenur Seydametov hakkında 13 yıl hapis cezası kararı verdi.