Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Massandra şarap fabrikasının satılması kararı yasal olarak geçersizdir

Haberler
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 11:26
Anife Bilal
15 Aralık 2020, 11:26

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım’ın işgalci yönetiminin, 19. yüzyılda kurulan ve şarap koleksiyonu ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi işletmesini satmasını kınadı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, işgalci devlet Rusya’nın, söz konusu uluslararası huku ihlalinden sorumlu tutulması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Kremlin yönetiminin işgalden sonra yasa dışı olarak el koyduğu Kırım’ın en eski ve en büyük şarap üreticisi Massandra şarap fabrikasının sözde “özelleştirilme” kararının yasal olarak geçersiz olduğunu belirtti. Ceppar ayrıca Rusya’nın bunun için cezalandırılacağını vurguladı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN MASSANDRA İŞLETMESİNİN SATILMASINA TEPKİ

Ceppar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Rusya, işgalci devlet olarak bir kere daha uluslararası insancıl hukukun normlarını ihlal etti. Yaptırım tecriti şartları altında bulunan Kremlin, yasa dışı olarak kamulaştırılan Massandra işletmesini kendi şirketine çok düşük fiyata sattı. Bu karar yasal olarak geçersizdir ve Rusya bunun için cezalandırılacaktır.”

Hatırlanacağı üzere,14 Aralık 2020 tarihinde, Kırım’ın işgalci yönetiminin Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmesini sattığı bildirildi. İşletmeyi alan şirketin en büyük hissedarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu Rus milyarder Yuriy Kovalçuk (Yuri Kovalchuk) olduğu belirtildi.

KIRIM YALTA MASSANDRA ÜZÜM İŞLETMECİLİĞİ

Yalta’nın Massandra köyünde 1894-1897’de kurulan Massandra işletmesi, en büyük üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmelerinden biri. İşletmenin bünyesinde dokuz şarap imalathanesi ve üç bağımsız fabrika yer alıyor. İşletmeye ait olan araziler Kırım’ın güneyinde bulunuyor ve toplam yüz ölçümleri 11 bin hektardır. İşletmenin şarap koleksiyonunda yaklaşık bir milyon şişe şarap bulunuyor. 1988 yılında Massandra, eşsiz ve büyük şarap koleksiyonu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.