Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Kırım ve Donbas sakinlerinin Rusya'daki referandumda oy kullanması yasa dışıdır

19 Haziran 2020, 19:14

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus yönetiminin işgal edilen Kırım’da anayasa değişikliği referandumu düzenlemesini ve yasa dışı olarak Rus vatandaşlığı alan Donbas sakinlerine referandumda oy kullandırılmasını kınadı.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ İHLAL GİRİŞİMİ

Bakanlık, Rusya’daki tartışmalı referandumda yasa dışı olarak Rus vatandaşlığı alan Donbas sakinlerine oy kullandırılmasını, Moskova yönetiminin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik ihlal girişimi olarak değerlendirdi. Yapılan açıklamada, “İşgal edilen Donbas’ta yaşayan Ukrayna vatandaşlarına Rus vatandaşlığı verme kararı iç işlerimize yapılan büyük bir müdahaledir. Rusya’nın Ukrayna’ya ait Donbas bölgesini işgal etme girişimlerinin devamıdır.” denildi.

“KIRIM’DA DÜZENLENECEK OLAN REFERANDUM YASA DIŞIDIR”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Türk ve Müslüman halkların temel hak ve hürriyetlerini sonlandıracak olan referandumu işgal edilen Kırım’da düzenlenmesinin, hem Ukrayna yasaları hem de uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu kaydetti. Bakanlığın açıklamasında, “Bu oylama, Kırım nüfusuna zorla dayatılan Rus nüfus cüzdanlarına göre yapılacaktır. İşgal edilen Kırım’da yapılacak söz konusu yasa dışı oylamanın sonuçları yasal anlamda geçersiz olacak. Hem Ukrayna hem de uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır.” denildi.

Ukrayna yönetimi, Rusya’nın yasa dışı eylemlerine karşılık olarak, yaptırım baskısının artırılması gerektiğini kaydetti.

Bilindiği gibi, daha önce Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristler tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR) ve sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) yönetimleri, Rus pasaportunu alan Lugansk ve Donetsk sakinlerinin, Rusya’da düzenlenecek olan tartışmalı anayasa değişiklikleri referandumunda oy kullanabileceğini duyurmuştu.


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
Kırım
referandum
Rusya
Bunlara da bakın: