Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Kırım Tatar bayrağı baskı ve suçlamalara karşı yapılan mücadelenin sembolüdür

26 Haziran 2020, 23:23

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle Kırım Tatarca kutlama mesajı yayımladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “26 Haziran tarihinde Ukraynalılar dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Kırım Tatarlarıyla birlikte Kırım Tatar Bayrak Gününü kutluyor! Gök mavisi zeminde altın Tarak Tamga, Kırım Tatarlarının milli bayrağıdır. Sovyetler döneminde baskı ve suçlamalarına karşı yapılan mücadelenin sembolüdür.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığın Kırım Tatarca yayınladığı mesajın tam metni şu şekilde:

Bayraq künü hayırlı olsun!

26 Haziran tarihinde Ukraynalılar dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Kırım Tatarlarıyla birlikte Kırım Tatar Bayrak Günü’nü kutluyor!

Mavi zemin üzerine altın tamgalı bayrak, Kırım Tatarlarının millî bayrağıdır. Sovyet döneminde baskı ve suçlamalarına karşı mücadelenin sembolüdür.

Bugün Kırım’ın yerli halkı olan dostlarımızın gök mavi rengindeki sembolü Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın ve Ukrayna’nın dünyadaki tüm diplomatik misyonlarının binalarında dalgalanmaktadır.

Eki bayraq – bir devlet!

Bayraq künü hayırlı olsun!

UKRAYNA’NIN KIRIM TATARLARINA VERDİĞİ DESTEĞİN SEMBOLÜ

Bununla birlikte Bakanlığın paylaştığı videoda konuşan Ukrayna Dışileri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün Dışişleri Bakanlığı ve Ukraya’nın tüm yabancı temsilciliklerinde açılan Kırım Tatar bayrağının Ukrayna’nın Kırım Tatarlarına verdiği desteğinin bir sembolü olduğunu kaydetti.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.


Kırım Tatar Bayrak Günü
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı
Bunlara da bakın: