Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Platformu Açılış Zirvesinde ABD’yi Peter Buttigej’in temsil edeceğini doğruladı

Haberler
Anife Bilal
03 Ağustos 2021, 19:44
Anife Bilal
03 Ağustos 2021, 19:44

Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik, uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu girişiminin açılış zirvesinde, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) Ulaştırma Bakanı Peter Buttigej temsil edecek. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Buttigej’in zirveye ABD Başkanı Joe Biden’in Temsilcisi statüsünde katılacağını anlattı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Platformu Açılış Zirvesinde ABD’yi Peter Buttigej tarafından temsil edileceğini doğruladı. UNN haber ajansına açıklamalarda bulunan Ceppar, “ABD Başkanı ve Başkan Yardımcısının çok yoğun olduğunu anlıyoruz… Burada önemli olan nokta, ABD’nin yetkili bir kişiyi göndermesi. Zirveye gelecek olan kişi Ulaştırma Bakanı ama o Ukrayna’ya ulaştırma Bakanı olarak değil ABD Başkanının Temsilcisi statüsünde gelecektir. Bu çok önemli. ABD’nin ülke olarak zirveye katılması bizim için çok önemli.” diye konuştu.

KIRIMOĞLU, DAHA ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

Daha önce, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kıyiv’de, 23 Ağustos’ta düzenlenecek Kırım Platformu Açılış Zirvesi’nde ABD’yi temsil edecek hükûmet üyesinin ismini açıklamıştı. Kırımoğlu, “ABD, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne Ulaştırma Bakanını gönderiyor. Peter Buttigej ABD hükûmetindeki oldukça etkili bir isim.” diye belirtmişti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.