Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, İstanbul tahıl koridoru zirvesini doğruladı

Ekonomi
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 18:26
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 18:26

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, tahıl koridoruna ilişkin görüşmenin 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da olacağını doğruladı. Tahıl koridoru ve Ukrayna tahılının ihracatının görüşüleceğine işaret eden Sözcü Nikolenko, “Ukrayna, tahılının önündeki engelin kaldırılması sorununun BM’nin himayesinde çözülmesini savunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna tahılının dünya pazarına açılması için başlatılan tahıl koridoru girişimi için süreç yarın başlıyor. Reuters’ın aktardığı habere göre, yarın İstanbul’da görüşme gerçekleşecek. Türkiye, sürecin başından beri tahıl koridoru için garantör ülke olacağını açıklamıştı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko; Türkiye, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Rusya heyetlerinin 13 Temmuz’da İstanbul’da bir araya geleceğini duyurdu.

UKRAYNA İSTANBUL TAHIL KORİDORU ZİRVESİNİ DOĞRULADI

Ukrayna medyası Ukrinform’a demeç veren Sözcü Oleg Nikolenko, “Ukrayna, tahılının önündeki engelin kaldırılması sorununun BM’nin himayesinde çözülmesini savunuyor. Bu bağlamda, Genel Sekreter Antonio Guterres’e, ülkemizin güney bölgelerinin güvenliğini garanti altına alacak bir çözüm bulmak için gösterdiği aktif çabalardan dolayı minnettarız” dedi.

Sözcü Nikolenko, yarın İstanbul’da gerçekleşecek zirveye dikkat çekerek, güvenlik konularının Ukrayna tarafının pozisyonunun önemli bir unsuru olmaya devam edeceğini vurguladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Ukrayna ve Rusya heyetlerinin yarın İstanbul’da bir araya geleceğini duyurmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridoru meselesi üzerine konuşulacağını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da gerçekleşecek olan tahıl koridoru zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tahıl koridoru konusunda daha önce de Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya heyetleriyle bir araya geldiğini hatırlatan Bakan Akar, “Tüm bu görüşmelerin ardından yarın İstanbul’da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik görüşmeler yapılacak” dedi.