Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile Kırım Platformunun uzman seviyesi arasında işbirliği anlaşması

Haberler
Anife Bilal
19 Kasım 2021, 16:58
Anife Bilal
19 Kasım 2021, 16:58

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile uluslararası Kırım Platformu’nun uzman seviyesi arasında iş birliği mutabakatı imzalandı. Dışişleri Bakanı ve 7 çalışma grubu koordinatörü tarafından imzalanan belgede, ortak faaliyetlerin amaçları ve hedefleri tanımlanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile Kırım Platformu’nun uzman seviyesi, 17 Kasım 2021 tarihinde işbirliği mutabakatı imzaladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından imzayı Bakan Dmıtro Kuleba atarken; Kırım Platformu’nun uzmanlık seviyesinden ise belgeyi; Yaptırım ve Tanımama Politikası Grubu Koordinatörü Valentina Samar, Güvenlik Grubu Koordinatörü Alina Frolova, İnsani Politika Grubu Koordinatörü Andriy Şçekun, Kültürel Miras Grubu Koordinatörü Denıs Yaşnıy, Çevre ve Ekonomi Grubu Koordinatörü, Kırım’ın işgalden kurtarılmasının bir aracı olarak yerli halkların haklarının geri kazanması grubu Koordinatörü Eskender Bariyev olmak üzere 7 koordinatör imzaladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, belgeyi Kırım’ın işgalden kurtarılmasının bir aracı olarak yerli halkların haklarının geri kazanması grubu koordinatörü olarak imzaladığını belirterek, “Çalışma grubumuzun temel amacı; kendi kaderini tayin etme, topraklar ve kaynaklar, kendi siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel sistem ve kurumlarının korunması ve geliştirilmesi hakkı, özgür, önceden ve bilgilendirilmiş rıza ilkesine uyma hakkı olmak üzere Ukrayna’nın yerli halklarının haklarının geri kazanılmasının sağlanması, insan hakları ihlallerini önlemek ve failleri adalete teslim etmek için mekanizma ve araçların geliştirilmesi, uluslararası uzman topluluğunun Kırım’ın yerli halklarının haklarının korunması ve uygulanması ayrıca yarımadanın işgalden kurtarılması sürecine katılımının sağlanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“YERLİ HALKLARIN HAKLARI ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDELİM”

İşgalcilerin Ukrayna’nın yerli halklara dair kabul ettiği yasalara büyük tepki gösterdiğini belirten Bariyev, “İşgalciler üst siyasi düzeyde Ukrayna’nın yerli halklarına ilişkin kabul ettiği yasaya büyük tepki gösterdiler. Putin ilgili yasayı bir kitle imha silahı olarak nitelendirirken, Rusya Dışişleri Bakanlığının, Normandiya formatı çerçevesindeki muhataplarına, Donbas’taki çatışmanın çözümüne ilişkin öne sürdüğü şartlardan biri ise bu yasanın iptal edilmesi oldu. Bu yüzden, ‘Putin’in Rusya’sı için kitle imha silahını’ geliştirmeye yani Ukrayna yerli halklarının haklarını geri vermeye ve uygulamaya koymaya devam edelim.” diye vurguladı.