Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: "Erdoğan'ın sözde milletvekilleriyle görüşmesi bir tesadüftü"

16 Ekim 2019, 18:41

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da düzenlenen 3. Parlamento Başkanları Konferansına, Duma’ya yasa dışı olarak seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya’nın katılmasına ilişkin açıklama yayımladı. Bakanlık, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözde milletvekilleriyle karşı karşıya gelmesinin bir tesadüf olduğunu ifade etti.

Hromadske haber ajansına konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Katerına Zelenko, “Etkinliğin ne tür etkinlik olduğu ve sözde ‘milletvekillerinin’ forum katılımcıları arasına nasıl dahil edildiği konusunda konuşma yaptık. Büyükelçi bunun bir tesadüf olduğunu, kasıtlı bir eylem olmadığını açıkça belirtti.” diye kaydetti.

“PROTOKOL GEREĞİ…”

Dışişleri Sözcüsü, görüşme sırasında Ankara’ya işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak seçilen sözde “milletvekillerinin” foruma katılmasını önlemek için hiçbir önlem alınmaması konusunda endişelerin bildirildiğini belirtti. Ayrıca Zelenko, forum katılımcıları listelerinin Türkiye Dışişleri Bakanlığından geçmediğini vurguladı.

Zelenko, Rus haberlerinde Erdoğan’ın sözde milletvekilleriyle ayrı bir görüşme yaptığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Protokol etkinliği söz konusu. Protokol gereğince Cumhurbaşkanı foruma katılan herkesle tek tek selamlaştı. Selamlaşma törenine bu iki sözde milletvekili de katıldı.” diye anlattı.

Dışişleri Sözcüsü ilgili provokasyonu Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri bozma girişimi olarak nitelendirdi.


Erdoğan
Rus propagandası
SKANDAL
sözde milletvekilleri
Bunlara da bakın: