Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da Seytosmanov'a verilen cezayı kınadı

06 Aralık 2019, 13:57

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sözde mahkeme tarafından Enver Seytosmanov’a verilen hapis cezasını kınadı.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama gerçekleştiren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yekaterına Zelenko, “Rusya’nın ‘cep’ mahkemesi olan Rostov-na-Donu mahkemesinin Ukrayna vatandaşı olan Enver Seytosmanov’un uyduruk terör suçlanması konusundaki kararıyla ilgili olarak Rus tarafına yönelik güçlü protestomuzu dile getiriyoruz. Rus mahkemenin cezai ve yasa dışı karakterine sahip olmasının sıradaki göstergesidir” ifadelerini kullandı.


SEYTOSMANOV KARDEŞLERİN EVİNE BASKIN

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrine yakın Baydar (Orlinoye) köyünde, 10 Mayıs tarihinde işgalcilerin Kırım Tatarlarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti. Sabahın erken saatlerinde düzenlenen baskın sonrasında iki Kırım Tatarının alıkonulduğu aktarılmıştı. Daha sonra kaçırılan Kırım Tatarlarının Enver Seytosmanov ve Ernest Seytosmanov kardeşler olduğu öğrenildi.

Baskın sonrasında alıkonulan kardeşlerden Ernest Seytosmanov serbest bırakılırken, Enver Seytosmanov hakkında tutuklama kararı aldı.

Enver Seytosmanov’un, Rus Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ”herhangi bir terör örgütünün faaliyetlerine katılmak”la suçlanıyor.

Bunlara da bakın: