Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: "AKPM Rusya'ya kabul edilemez taviz verdi"

Haberler
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 15:12
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 15:12

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus heyetinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine (AKPM) dönmesini sağlayan kararının onaylanmasına ilişkin açıklama yayımladı. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya karşı askeri saldırganlığını sürdüren Rusya’ya kabul edilemez bir imtiyaz verildiğini ifade etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün AKPM’de yaşananlar, Rusya’nın yürüttüğü benzeri görülmemiş baskı ve finansal şantajın sonucunda Avrupa Konseyinin kabul ettiği standartları, ilkeleri ve değerlerinden vazgeçmesinin kanıtı. Maalesef tüm bunlar bir dizi ülkenin göz yumması sonucunda gerçekleşti. Bu ülkelerin yönetimi bir taraftan Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığın sona ermesi gerektiğini söylüyor, diğer yandan ise saldırgana taviz vererek onu teşvik ediyor.” denildi.

Söz konusu kararı kabul ederek AKPM’yi yaptırımları daha etkili kullanma hakkından mahrum ettiği, ayrıca AKPM’nin modern Avrupa siyasetindeki rolünü ve Avrupa ülkelerinde hukukun üstünlüğü ile insan haklarını etkili bir şekilde koruma kabiliyetini oldukça zayıflattığı belirtilen açıklamada, “Bugün Avrupa parlamentarizminin yenilgisine şahit olmamıza rağmen, Avrupa Konseyindeki yıkıcı kararları desteklemeyen ülkeler ahlaki zaferi kazandı… Özellikle bu ülkeler Ukrayna’nın ait olduğu Avrupa’nın değerlerinin gerçek savunucuları sayılmayı hak ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi, AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal ederek, Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran 2019’u, 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupalı milletvekilleri tarafından kabul edildi.

Karar için; 118 milletvekili “evet”, 62 milletvekili “hayır” ve 10 milletvekili ise çekimser oy kullandı.