Ukrayna Dışişleri Bakanından AB’ye Rusya’ya uygulanan yaptırımları artırma çağrısı

12 Haziran 2020, 15:09

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa Halk Partisi üyesi dışişleri bakanlarını, Rusya’ya Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları artırma çağrısı yaptı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, Bakan Kuleba’nın Avrupa Halk Partisi üyesi dışişleri bakanları toplantısına katıldığı bildirildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANINDAN KIRIM’DAKİ HAK İHLALLERİNE VURGU

Toplantıda konuşan Kuleba, işgal ettiği Kırım’da uluslararası ağır hukuk ve insan hakları ihlallerine devam eden Rusya’ya uygulanan yaptırım baskısının artırılması gerektiğini ifade etti. Bununla birlikte Bakan Kuleba, Moskova’nın işgal edilen Kırım’da, yasa dışı bir şekilde anayasa değişikliği referandumu planlamasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

İlgili haber: Çubarov: Kırım Tatarları, Kırım’da düzenlenecek olan yasa dışı referandumu boykot edecek

Bakan Kuleba, “Durumu gerçekten değiştirebilmek için Moskova’ya uygulanan siyasi, askeri ve ekonomik baskı artırılmalı ve daha uyumlu hale gelmelidir. Ve bu baskı, Kırım tamamen işgalden kurtarılana kadar devam etmelidir.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi, 10 Haziran 2020 tarihinde Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçileri, Kırım’ın işgali nedeniyle Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları uzatma kararı almışlardı.


AB
Dmıtro Kuleba
Kırım'ın işgali
yaptırımlar
Bunlara da bakın: