Ukrayna Dışişleri Bakanı: Steinmeier Formülünün alternatifi seferberliktir

15 Ekim 2019, 11:36

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Ukrayna’da protesto gösterilerine neden olan Steinmeier Formülüne ilişkin, “alternatifi seferberliktir” dedi.

Pristayko, yeni hükumetin “Ukrayna’nın daha önce kabul ettiği şeyleri yerine getirdiğini” iddia ederken; ülkede tartışmalara neden olan çözüm önerisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Pristayko, Steinmeier Formülünün çok acı bir uzlaşma olsa da, geçici olarak işgal edilmiş bölgelerdeki egemenliğin yeniden tesisi sürecini “barışçıl bir şekilde sürdürmeye” imkan vermesi bakımından önemli olduğunu belirtti.

“FORMÜL HALKIMIZ İÇİN KABULEDİLEBİLİR BİR BEDEL İSE ONU UYGULAYACAĞIZ”

Edinilen bilgilere göre, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Pristayko, hükumetin “formüle karşı çıkan her sözü bildiğini ve duyduğunu” vurguladı. Ancak, formülün tek alternatifinin seferberlik olacağını kaydetti.

Bakan Pristayko, “Steinmeier Formülü halkımız için kabuledilebilir bir bedel ise, onu uygulayacağız. Değil ise, daha önce milletvekillere söylediğim gibi emeklilik maaşlar, maaşlar, sigorta için ayrılan devlet bütçemizden üçte birini alıp, ordumuzu seferberlik haline getirip kendimizi koruyacağız” dedi.

Ukrayna
Bunlara da bakın: