Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya, Normandiya Dörtlüsünün buluşmasını engelliyor

08 Ekim 2019, 11:21

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Normandiya Formatı üyesi ülkelerin görüşmesinin, Rusya’nın işine gelmediği için görüşmeyi ertelemek istediğini vurguladı.

“RUSYA’NIN BU FORMATTA GÖRÜŞMEYE HAZIR OLDUĞUYLA İLGİLİ BİR ŞEY DUYMADIK”

Ukrayna’nın ICTV kanalına değerlendirmelerde bulunan Pristayko, “Bugün Rusya’nın görüşmeye ilgi duyduğunu görmüyorum. Görüşme daha geç tarihlere erteleniyor. İlk defa, Putin’in teknik sebeplerden gelemeyeceğini duyduk. Şimdi yeni tarihler teklif ediliyor. Rusya’nın bu formatta görüşmeye hazır olduğu ile ilgili bir şey duymadık” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Pristayko, Rusya Federasyonu’nun toplantının gerçekleşmesi için üçüncü bir şarttan bahsettiğini bildirdi. Bilindiği üzere, Ukrayna daha önce sunulan ateşkesi ve Steinmeier Formülünü kabul etmişti.

Pristayko, “Ukrayna’nın ciddi adımlar attığını gören Rusya, Normandiya Dörtlüsünün buluşmasını gerçekleştirmemek için yeni bahaneler uydurmaya başladı” dedi. Bakan Pristayko’ya göre, Ukrayna’nın doğusundaki durum Putin’i tatmin ediyor.

Pristayko, “Bizi, Transdinyester, Abhazya ve Osetya’yı kendine bağlı tutmak için harcadıkları 1,5 – 2 milyar dolar Putin’i tatmin ediyor herhalde” dedi.

normandiya dörtlüsü
Ukrayna
Bunlara da bakın: