Ukrayna Dışişleri Bakanı: "Rusya Donbas'ın işgalinin yeni aşamasına geçti"

Güncel
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 18:57
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 18:57

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırma kararını kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Pavlo Klimkin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’nın işgal edilen Ukrayna topraklarında Rus pasaportları dağıtma kararı; saldırganlığının ve iç işlerimize müdahalenin devamı. Bu Donbas’ın işgalinin yeni “pasaport” aşamasıdır. Rusya tarafından işgal edilen topraklarda yaşayan Ukrayna vatandaşlarını Rus pasaportlarını almamaya çağırıyorum. Rusya şu anki zamanınızı elinizden aldı, şimdi ise geleceğinizi elinizden almak istiyor.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA’NIN KARARI BM’YE BİLDİRİLDİ

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vladimir Yelçenko ise yaptığı açıklamada, “Poroşenko’nun talimatı üzerine BM Güvenlik Kuruluna başvurduk. Bu küstah adım Güvenlik Kurulu tarafından onaylanmış Minsk Anlaşmalarına aykırıdır.” diye kaydetti.

Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile, Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donetsk ve Lugansk sakinleri için Rusya vatandaşlığı verilmesi sürecini kolaylaştırdığı bildirilmişti.