Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya alıkoyduğu gemileri iade edecek

11 Ekim 2019, 11:41

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, Rusya’nın yakın zamanda geçen sene kasım ayında Kerç boğazı yakınında el koyduğu üç Ukrayna askeri gemisini Ukrayna’ya iade edeceğini açıkladı.

Radio Svoboda haber ajansına konuşan Dışişleri Bakanı Prıstayko, taraflar arasında bir iletişimin olduğunu ve üç askeri gemiyi iade etme konusunda son aşamaya gelindiğini kaydederken, “Gemileri yakın zamanda geri iade edecekler. Teknik konular şu an deniz komutanlığı tarafından görüşülüyor. Dışişleri Bakanlığı olarak bizim görevimiz sürecinin tamamlanmasını sağlamak.” dedi.

Rusya’nın gemilere düzenlediği saldırının izlerini gizleyebileceğinden korktuğunu belirten Prıstayko, “Bize bu gemilerinin ne durumda iade edileceğini görmek istiyoruz. Örneğin saldırı izleri kalacak mı? Gemileri geri aldığımız zaman bu izlerin artık gemilerden silinmiş olacağından korkuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında Prıstayko Ukrayna’nın, Rusya’nın Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi kararını yerine getirmesini hâlâ tanımadığını da vurgularken, “Rusya denizcilerimizi mahkeme talebi üzerine iade etmedi bu yüzden kararı yerine getirdiğini kabul etmiyoruz. Denizciler daha önce hiçbir değişim yapılmadan bize iade edilmeliydi.” diye kaydetti.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2019 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.

Mayıs 2019’da Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasını hükmetmişti.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

askeri gemi
Rusya
Ukrayna
Vadim Prıstayko
Bunlara da bakın: